Archive for May, 2016

wwp may28

Matthew “the Assassin” Hammer defeated Jay Titan
Kiliminjaro defeated Kwaito Kid
The Taxi Queen defeated the Dream Child
Mr Wrestling defeated Renegade to retain the WWP World Heavyweight Championship
Nightmare defeated Kyle Ripley
Sons of Nightmare (Joshua the Bull and Shadow) defeated Team AWA (Shaun Koen and Johnny Palazzio) and Team APWA (Hotaru and Super X) to win the WWP Tag Team Championship

Advertisements

sapw may29
Results from SAPW (thanks to Steve Eden):

Monre Lee defeated Warlock by DQ
Hector Paine defeated Griffon
Steve Eden defeated Black Ice (with Fire)
Jackal defeated Bandit
SAPW Champion The Crow defeated XTerminator

Results from Battle of Honour II (thanks to Steve Eden for the results):
hwa may2016

Warlock defeated Gravity with the help of Jason The Terrible
Monre Lee defeated Andre Percius
The Jackal defeated 2Face and Harlequin in a triple treat
Boerseun defeated The Crow
XTerminator defeated Zizou Middoux to become the HWA SA Champion
Thierry Midoux defeated Steve Eden to become the new HWA World Heavyweight Champion

sapw may 2016

SAPW presents Mokopane Madness: Matopa High School, Lesodi Mohlana, South Africa, May 14:
1) Big Fire Defeated Griffin via Submission
2) Terri Middoux Defeated Hector Payne Via DQ to become the first Intercontinental Cup Champion
3) Gravity Defeated Zizou Middoux Via Pinfall
4) Steve Eden Defeated Cowboy Via Pinfall
5) Black Ice Defeated SAPW Champion The Crow in a Hardcore Non Title Match

SAPW will be holding try-outs at Hoerskool Jeugland in Kempton Park, South Africa on June 11 at 10.30am.

There is a R50 entry fee but this includes a ticket to the next SAPW show.

The best performer of the day will be offered an SAPW contract.

To register please e-mail info@sapw.co.za or contact Julius on 073 570 0515 (over-18s only)

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling, XPost, Köln, Nordrhein-Westfalen, Germany, May 7-8
:
Night One:
Big Daddy Walter defeated HECTA
Kevin Roadster defeated Shooter Ryan Ray
Bad Bones John Klinger defeated Kim Ray
Bad Bones John Klinger defeated HECTA
Big Daddy Walter and Kevin Roadster defeated Kim Ray and Shooter Ryan Ray
Night Two:
Bad Bones John Klinger defeated Shooter Ryan Ray
Kim Ray defeated HECTA
Big Daddy Walter defeated Kevin Roadster
HECTA defeated Shooter Ryan Ray
Bad Bones John Klinger defeated Kim Ray

Next Step Wrestling, Dresden, Sachsen, Germany, May 7:
Catch Connection (Alexander Reich and Ronny Kessler) defeated Chris Rocke and Marcus Monere
Francis Kaspin defeated Dynamite Dave
Rick Baxxter defeated Zeritus
20 Man Royal Rumble: Winner: Laurance Roman
Da Mack defeated Johnny Rancid to remain wXw Shotgun Champion
Next Step Tag Team Title Match: Waschbären Auf Koffein (Franz Engel and Laurance Roman) defeated Projekt Gold (Robert Kaiser and TinoX) (c) by Count Out
Ilja Dragunov defeated The Grannatic to retain the Next Step Championship

German Hurricane Wrestling, Bürgerstube 91, Hattersheim am Main, Hessen, Germany, May 7:
Drake Destroyer defeated Farmer Joe in a #1 contenders match
Aaron Insane and Ahura Kidd defeated Mo Jnibi and Thunderhawk
Kevin Hollister vs. Marco Zercher – No Contest
Team Ha Ha (Bernd Föhr and Maggot) defeated Blake and Burchill to retain the GHW Tag Team Championship
Murat Bosporus and Patrick Schulz defeated Darksoul and Misfit
Absolute Andy defeated Sasa Keel to retain the GHW Heavyweight Championship

German Wrestling Federation, Huxleys, Berlin, Germany, May 7:
European Tag Team Tournament Semifinals:
The Wards (Luther Ward and Sammy Ward) defeated Jake McCluskey
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Chris Colen and Ivan Kiev
Blue Nikita defeated Lissy Lennox in a non-title match
Orlando Silver defeated Pascal Spalter to retain the GWF Berlin Championship
Cash Money Erkan defeated Ahmed Chaer in a street fight
GWF Loserweight Title Match: Pete Bouncer defeated Vincenzo Coccotti (c)
Crazy Sexy Mike defeated Big Damo to retain the GWF Heavyweight Championship
European Tag Team Tournament Final: The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated The Wards (Luther Ward and Sammy Ward)

HUNGARY:
Pro Wrestling Mafia, Tavasz Utca, Budapest, Hungary, May 7
:
Kid Lux defeated Wayne Collins
Steve Summer defeated Jay Carter
Kurt Simmons defeated Chris Striker
Nevil Skullboy defeated Pete Morgan (w/Wayne Collins)
Shane Baker defeated Michael Rex in a falls count anywhere match
Eddie Rage defeated Kent, Kid Lux and Kurt Simmons in a four-way TLC match

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Altopascio, Lucca, Italy, May 7
:
Alessandro Corleone defeated Tempesta to retain the ICW Interregional Championship
Tag Team Match
Gli Urban Guerrilla (Riot and Tony Callaghan) defeated I Discepoli Del Dolore (Incubo and Psycho Mike)
Mr. Excellent defeated Doblone
Danny O’Doherty defeated Alex Flash
The Latin Lovers (Bon Giovanni and Rafael) defeated European Alliance (Antonio Gillotta and Killer Mask) to retain the ICW Italian Tag Team Championship
Charlie Kid defeated Saxon Huxley to retain the ICW Italian Championship in a No DQ match

Rising Sun Wrestling, Almenno San Bartolomeo, Italy, May 7:
El Ligero defeated The Greatest to win the FCW Championship
Mark Fit and Nick Lenders defeated The Headhunters (Kronos and The Entertrainer) in a #1 contenders match
Icarus defeated Iceman
Horus L’Assoluto defeated Manuel Bottazzini in a TLC match
WonderKids (Akra and Gravity) defeated Mijatovic and Silas)
Kyo Kazama defeated Brutus in an I Quit match
El Ligero defeated Mark Fit to retain the FCW Championship
Jester defeated Il Lupo in a no DQ match
The Greatest defeated The Entertainer to win the vacant God of Sun Championship
Matt Disaster defeated Steve McKee
Andy Manero defeated Icarus

Wrestling KOX, Porto Mantovano, Italy, May 7:
Apollo defeated Mr PDP, Alexandre and Stige Mask to retain the UIW Cruiserweight Championship
GK Daniel defeated Golden Eagle
Nicolò Ferrari defeated Gargoyle
G King defeated Bako and Dave Marley in a triple threat to win the KOX Extreme Championship
Rocco Casanova vs Crazy G – double DQ
Shock defeated Aaron Cage to retain the Titolo Lombardo-Veneto KOX
Phoenix defeated Buttafuori in a last man standing match

Bologna Wrestling Team, Imola, Italy, May 7:
Red Scorpion defeated Mick Vice
JT9 defeated El Gordo and Alex Gory in a triple threat match
Ape Atomica defeated Nico Narciso
VP Dozer defeated Leon to retain the Titolo Assoluto BWT

NETHERLANDS:
Pro Wrestling Showdown, Markant Uden, Uden, Italy, May 7 and 8:
Night One
:
Toby Blunt defeated Rhami Romeo to retain the PWS Junior Heavyweight Championship
PWS Tag Team Title Tournament Semifinal Match: Flip And Fly (Senza Volto and The Rotation) defeat Beatings R Us (Jack Ferrigno and Robby Maddox)
Katey Harvey defeated Shanna
Thumbtack Jack defeated George Meddleson to win the Toughest Motherfucker Of Europe Trophy Title
PWS Tag Team Title Tournament Semifinal Match: The Soldiers Of Fortune 2.0 (Andrei Ivanov and Sean Lucas) defeated The Best Friends Club (B. Cool and Phil Boyd)
Hardcore Holly defeated Johnny Moss
Tristan Archer defeated Joe E. Legend, Johnny Evers and Jurn Simmons in a four-way to retain the PWS Heavyweight Championship
Night Two:
Toby Blunt defeated Senza Volto to retain the PWS Junior Heavyweight Championship
Katey Harvey defeated Shanna
The Soldiers Of Fortune 2.0 (Andrei Ivanov and Sean Lucas), Joe E. Legend and Vinay Lash defeated Geoge Meddleson, Nate Devlin, Phil Boyd and Tristan Archer

SPAIN:
Spanish Pro Wrestling, Espai Jove La Fontana, Barcelona, Spain, May 8
:
Leon Dorado defeated Gravity Zero
Raiden and Ray Alvarez defeated La Jerarquia (Jocoso Jr. and Xenomantis)
Pol Badia defeated Leo Cristiani
Barracuda defeated Axel Salazar to win the SPW Championship

RIOT Wrestling, Ateneu del Clot, Barcelona, Spain, May 7:
Bad Boy defeated Kazkanuezez
Law And Order (Folo and Pacheco) defeated La Pulga
Ricky Barcelo defeated Black Avalon and Lo Perico Enmascarat in a triple threat
LatiNatioN (Jorge Carranza and Mandril Escobar) defeated Jaime Lector and Santiago Sangriento

See It Live Wrestling (joint project of STHLM Wrestling and GBG Wrestling), Svandamshallen, Uppsala, Sweden, May 7:
Levi Petrus defeated Steinbolt
Natasja and Van West defeated Espen Olsen and Kira
Alexander Bäck defeated JO Hansen
Stanislaw Van Dobroniak defeated Döden and Marcus Of Man
Cliff Petersson defeated PT
Ken Malmsteen defeated Timmy Force to win the Swedish Heavyweight Championship

(results courtesy of Cagematch and Zona Wrestling)

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Adelaide, Australia, May 7:
Adam Crowe and Acid Haze defeated Towers Of Doom (‘Nightmare’ Eddie Draven and Colossus) to become the new Snakepit Tag Team Champions.
The Mann Dozer defeated Gentleman Jonathan Corvidae.
Ace Wilson defeated Matt Hayter.
Jake Viper defeated Southern Pitbull and Jack ‘Hammer’ Smiles by countout to become the number 1 contender to the Adelaide Open Championship.
Tex and Bryan Lawson defeated LJ Onyx and Ryan Winters.
Joey Triton defeated King John E Radic by Dq following interference by Holly Woods but title did not change Hands.
The Jackal defeated Tommy Venum in a three stages of hell match

Wrestle Rampage, St Clair Recreation Centre, 109 Woodville Road, Woodville, Adelaide, South Australia, May 6:
Mr. Juicy defeated Sean Kustom
Mike Boomer defeated Link Barnett
‘Gorgeous’ Greg and ‘Big’ Willy defeated RagnaROCK [Pat Graham and Einar Ironside]
AJ Istria defeated Rocky Menero in an I Quit Match
Demi Bennett defeated Amity Row
TMDK [Hartley Jackson/Marcius Pitt] vs. The Brotherhood [Havok/Chris Vice] went to a Double Countout
Damian Slater defeated Jonah Rock to become the NEW Australian National Champion!

Australian Wrestling Alliance, New Globe Theatre, 220 Brunswick St, Brisbane, Australia, May 7:
The Street Revolution defeated Aotearoa’s Most Wanted
Mega Cyclone defeated Johnny Hardwood
Super Chico defeated Jake Nova
Rip Riley defeated KYOTE to retain the #YOLO title
Tim Kade defeated Koi Bombora to retain the AWA Heavyweight Championship

Results for Platinum Wrestling Enterprises, Italian Sports Club of Werribee, Australia, May 7:
Pre Show: Tyler Frost defeated Leon Knights
pAnic defeated EGO to win the Platinum Enterprises Tag Team Championships
Mitch Waterman defeated Damian Rivers
Izzy Shaw and Vixsin defeated Avary and Kellyanne
Dowie James defeated Zak Douglas
The Un-Australians defeated Pitbull Craig Cole, Tass Alexander and Sketch
Slade Mercer defeated Josh Shooter to retain the PWE Heavyweight title.

Riot City Wrestling, Latvian Hall, Wayville, South Australia, May 7:
Chris Basso defeated Big Brodie Marshall (non-title) to get his brother Matt Basso reinstated
Brad Smyth cashed in his title shot to defeat Big Brodie Marshall to win the RCW Championship
Demi Bennett defeated Zak Sabbath in an intergender match
SMASH defeated Bulldogs but due to feet on the ropes, match was restarted and the Bulldogs defeated SMASH and forced them to unmask
The Millennials (Dean Brady and James Kray) defeated Cadie Tray and Sadakone
Miss Fortune defeated Savanah Summers to win the RCW Women’s Championship

Insane Championship Wrestling, Canberra, Australian Capital Territories, May 7:
Madness Match: Mike Kelly def. Warpath.
VIP defeated Scotty Haim and Luciano Da Vinci.
Tank defeated Turkish Delight.
Nick Maltino defeated Wrath in a chairs match
Bee Boy defeated Rob Mezzenger.
Tag Team Title match: A.T.O. defeated Kings of K.O. (DQ)
Sofia Morales defeated Erika Reid and Nyx Jade to retain the ICW Women’s Championship
“Capital Carnage” Match: Winner: Tank.
World Heavyweight and Australian Championships: Russell The Love Muscle Vs. Devious Dave (Double DQ).
Dr. Archer and Russell the Love Muscle defeated Chris Shadows and Devious Dave

NEW ZEALAND:
Hughes Academy of Professional Wrestling, Kelston Intermediate school, Auckland, New Zealand, May 7
:
Graham Hughes defeated Rufguts Roddy Gun
Frankie Quinn defeated JPE via count out
Shane Sinclair defeated Kartik via pinfall
Devin Lockhart won the over the top rumble

Results courtesy of Tez Frehley and the various Facebook pages

SAPW results from Meat World Mania show, April 30
sapw apr 2016
Griffin defeated Harliquinn via pinfall
Big Fire defeated Hector Payne via submission
Xterminator defeated Steve Eden via pinfall
Cowboy defeated Terri Middoux and Zizzou Middoux via pinfall in a Triple Threat match.
Black Ice defeated The Crow via pinfall in a Hardcore match to earn a title shot.
Black Ice defeated The Crow via DQ for the SAPW Heavyweight Championship. (The Crow Retains His Title as the championship can not change hands via DQ)