Archive for June, 2016

GERMANY:
German Wrestling Federation, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, June 24-25:
Night One
:
King Of Kiel Quarterfinals:
Andre Trucker defeated Cem Kaplan
Rambo defeated Slinky
Pascal Spalter defeated Pete Bouncer
Ivan Kiev defeated Murat AK
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Dojo Dragons (Dojo Dragon 1 and Dojo Dragon 2) and Gefreiter Richter and Gefreiter Weber in a three-way tag team match
Orlando Silver defeated Cash Money Erkan to retain the GWF Middleweight Championship

Night Two:
King Of Kiel Semifinals:
Andre Trucker defeated Rambo
Pascal Spalter defeated Ivan Kiev
The Decent Society (Ahmed Chaer and Crazy Sexy Mike) defeated Alexander von Fröhlich and Felix Highfly, and Gefreiter Richter and Gefreiter Weber in a three-way
Pete Bouncer defeated ???
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Cash Money Mafia (Cash Money Erkan and Murat AK) to retain the GWF Tag Team Championship
Orlando Silver defeated Cem Kaplan
King Of Kiel Final: Andre Trucker defeated Pascal Spalter

IRELAND:
Over the Top Wrestling, Tivoli Theatre, Dublin, Ireland, June 26
:
Pete Dunne defeated El Ligero
The Kings Of The North (Bonesaw and Damien Corvin) defeated Angel Cruz and The Fabulous Nicky
Jordan Devlin defeated Tyler Bate
The Gymnasties (B. Cool and Sammy D) (w/Justin Shape) defeated Colt Cabana and Workie to retain the OTT Tag Team Championship
Martina defeated Katey Harvey by DQ
OTT No Limits Title Match: Luther Ward vs Damian O’Connor – No Contest

ITALY:
RIW, La Briosa, Italy, June 26
:
TIR defeated El Nazareno, Amazing Guerrera, Original Italian Tiger, Raider and Antares in a #1 contenders rumble
Original Italian Tiger and Amazing Guerrera defeated El Nazareno and Raider
G King defeated TIR to retain the RIW Championship

Rome Wrestling Academy, Fiumicino, Rome, Italy, June 25:
Italian Gladiator defeated JK (with Dr. Abominio)
Felix defeated Dave Blasco by DQ
Italian Gladiator and Felix defeated Dave Blasco and JJ Zazà

Adriatic Special Combat Academy, Fitness Club, Almenno San Bartolomeo, Bergamo, Italy, June 25:
Pre-show:
Mark Fit defeated Paul Robinson
Red Devil defeated Josh Bodom
Tommy End defeated Iceman
Marty Scurll defeated Trent Seven

Main Show:
David Graves defeated Brutus in a hardcore match
Arcadia (Horus and Kyo Kazama) defeated Iceman and Trent Seven to win the vacant ASCA Tag Team Championship
Zack Gibson defeated The Greatest
Mr. Excellent defeated Hydra
Il Lupo defeated Charlie Kid in a two out of three falls match
Doblone defeated Davey Boy
Kyo Kazama defeated Chris Renfrew
Tommy End defeated Marty Scurll

NORWAY:
Norsk Elite Wrestling, Union Scene, Drammen. Norway, June 24:
Family Show
:
Bjørn Sem defeated Adrian Storm
Erik Isaksen defeated Ketil Olaisen
Maiken defeated Kira
NEW Norwegian Title Match: Bjørn Sem defeated Turbo (c) by Count Out
UFO defeated Fenris, Garm Støylen and Klin Kokos in a four-way elimination match

Over-18 Show:
UFO defeated Garm Støylen
Klin Kokos defeated Fenris by DQ
Fenris and Garm Støylen defeated Klin Kokos and UFO
Kira defeated Maiken
Turbo defeated Bjørn Sem to retain the NEW Norwegian Championship
Sensuelle Rose defeated Allan Ackles
Ryan Howard defeated Adrian Storm and Erik Isaksen in a three-way no rules match

(Results courtesy of Cagematch and Zona Wrestling)

sapw june 18

1. Griffin defeated Harliquinn
2. Angel defeated Raven via DQ
3. Big Fire and Mr USA defeated Cowboy and The Bandit
crow zizou
4. The Crow defeated Zizou Middoux to retain the SAPW Heavyweight Championship
5. The Jackal defeated Hector Payne to become inaugural SAPW Hardcore Champion

FRANCE:
Wrestling Stars, Mulhouse, France, June 4
:
Flesh Gordon defeated Jimmy Gavroche
Katarina Leigh defeated Layla Rose
Chris David and David Michel defeated Darkmondo and Rob Raw
No Count Out Match: Mike Vecchio defeated Bernard Vandamme
Yacine Osmani defeated Karim
I Quit Match: Cormac Hamilton (w/Kermarek) defeated Ultimo Dragon

GERMANY:
German Wrestling Federation, Huxleys, Berlin, Germany, June 4
:
Hardcore Rules Match: Cash Money Erkan defeated Vicious Impact Power
Wesna defeated Blue Nikita (c) and Carmel Jacob in a three-way match to win the GSW Ladies Championship
Ivan Kiev defeated Orlando Silver to win the GWF Berlin Championship
Eight Man Tag Team Elimination Match: Chris Colen, Doug Williams, Jake McCluskey and Ronaldo defeated Andre Trucker, Bruce Sterling, Icarus and Matt Cross
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Chaos Und Körperverletzung (Cem Kaplan and Koray) in a ladder match to win the GWF Tag Team Championship
GWF Loserweight Title Match: Rambo defeated Vincenzo Coccotti (c)
Pascal Spalter defeated Crazy Sexy Mike to win the GWF Heavyweight Championship

New European Championship Wrestling, NEW Hotspot, Hessdorf, Bayern, Germany, June 4:
T-K-O defeated Boris Pain to retain the NEW World Heavyweight Championship
Tommy Blue Eyes defeated Zenon Air
Big Steve and Eric Xperience defeated Los Luchadores (El Cruiso and El Falko)
Demolition Davies defeated Lion De Bourg
Juvenile X defeated Mr. Exotic Erotic
Michael Schenkenberg defeated Leon van Gasteren to retain the IPW Heavyweight Championship
Cash Crash defeated Georg Gwärch
Adrian Severe, Fast Time Moodo and Maveric Cross defeated Aziz Adamant, Mark Empire and Nathan Wolf
T-K-O defeated Demolition Davies and Lion De Bourg to retain the NEW World Heavyweight Championship

Westside Xtreme Wrestling, Turbinenhalle, Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany, June 4:
Dark Match: Kim Ray defeated Francis Kaspin
Melanie Gray defeated Kay Lee Ray
Absolute Andy and Marius Al-Ani defeated Emil Sitoci and Marty Scurll
Da Mack defeated Sasa Keel to retain the wXw Shotgun Championship
Cerberus (Dirty Dragan, Ilja Dragunov and Julian Nero) (w/Adam Polak) defeated Legion (Michael Dante, Mikey Whiplash and Tommy End) to win the wXw Tag Team Championship
Jurn Simmons defeated Bad Bones John Klinger to retain the wXw Unified World Wrestling Title in a no count out no disqualification match
Shortcut To The Top – 30 Man Battle Royal, winner: Karsten Beck

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Ravarino, Modena, Italy, June 3:

Red Devil defeated Geminy
Stelvio L’Alpino defeated Sabor
Gli Urban Guerrilla (Riot and Tony Callaghan) defeated Mr. Excellent and Psycho Mike
Jester defeated Jack London
Tom LaRuffa defeated Mark Fit
Queen Maya defeated Irene and Jokey in a three-way to retain the ICW Women’s Championship
Red Devil defeated ICW Interregional Champion Alessandro Corleone by DQ

Australian Wrestling Entertainment, Club Central, Menai, Australia, June 3:
AWE june 3
PHIL Picasso Express defeated Major Miles
Giant Kyote defeated Blakestone by DQ
The Maniac defeated Bruza the Serb
Hudson Kai and Harley Wonderland defeated Mr Exclusive and Charli Evans (intergender tag)
Vinnie Vain defeated Kyle Valiant
Orlando Jordan defeated Luke Knights to win the AWE Championship

Platinum Wrestling Enterprises, Australia, June 3 and 4:
Night One: Italian Club, Werribee:
Pre Show: Vance Adams (w/Campbell Crawford) defeated Joey Eclipse
Pitbull Craig Cole defeated The Enforcer (w/The Un-Australians)
Damian Rivers defeated Mitch Waterman
Mortar defeated Izzy Shaw
Aaron O’Malley (w/Benny English) defeated Josh Shooter to retain the NHPW Art of Fighting title.
Tass Alexander defeated Mohamad Ali Vaez (w/Benny English) to become #1 Contender for the PWE Heavyweight Championship
Slade Mercer defeated Mr. Juicy to retain the PWE Heavyweight title.
pAnic defeated EGO to retain the PWE Tag Team titles.

Night Two: Colac:
Pre Show: Joey Eclipse defeated Campbell Crawford (w/Vance Adams)
pAnic defeated Cody Swift and Zak Douglas to retain the PWE Tag Team Championship.
Leon Knights defeated Josh Shooter
Kellyanne defeated Izzy Shaw
Aaron O’Malley (w/Benny English) defeated JXT to retain the NHPW Art of Fighting title.
Slade Mercer defeated Tass Alexander to retain the PWE Heavyweight Title
Sketch defeated Mohamad Ali Vaez two falls to one to win the King of Colac Trophy