Posts Tagged ‘Diablo’

GERMANY:
Athletik Club Wrestling, Hohenstauffensaal, Annweiler/Trifels, Rheinland-Pfalz, Germany, December 13
:
The Brotherhood Of Disordered Souls (Binairial and Boombastic) defeated Criss Riot and Viper
Wild Man defeated Deydra
Stella defeated Shaggy
The Insane Killer (w/Deydra) defeated Jack Anderson
Criss Riot defeated Boombastic to retain the ACW Wrestling Challenge Title in a street fight
BAM defeated Berengar (w/Deydra) to retain the ACW World Wrestling Title

Westside Xtreme Wrestling, Turbinenhalle 2, Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany, December 11-12:
Night one:
:
Cerberus (Julian Nero and Robert Dreissker) defeated Prost (Mike Schwarz and Toby Blunt)
The Rotation defeated Marius van Beethoven
Nixon Newell defeated Melanie Gray
Ilja Dragunov defeated Marius Al-Ani
Aaron Insane and Jurn Simmons defeated Kim Ray and Sasa Keel by DQ
Emil Sitoci defeated Da Mack
Les Artistes (Lucas Di Leo and Peter Fischer) defeated Champions Of Champions (Absolute Andy and Bad Bones John Klinger)
Big Daddy Walter and Zack Sabre Jr. defeated Axel Dieter Jr. and Daisuke Sekimoto

Night Two:
Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) defeated Die Schilds (Bobby Gunns and Vincent The Beast)
The Rotation defeated Emil Sitoci
Sasa Keel defeated Kim Ray to win the wXw Shotgun Title </strong
Cerberus (Ilja Dragunov and Robert Dreissker) defeated Big Daddy Walter and Zack Sabre Jr. to win the wXw World Tag Team Championship
Absolute Andy defeated Bad Bones John Klinger in a #1 contender match
Swiss Money Holding (Ares and Marc Roudin) defeated Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)
Karsten Beck defeated Daisuke Sekimoto to retain the wXw Unified World Wrestling Title

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Palestra Istituto Superiore Lorenzo Lotto, Trescore Balneario, Bergamo, Italy, December 12
:
Il Lupo defeated Nick Lenders
Charlie Kid defeated Marcio Silva
Tenacious Dalla defeated Miroslav Mijatovich
I Discepoli Del Dolore (Jester, Ombra and Psycho Mike) (w/Jokey) defeated Dinamite Jo, Goran Il Barbaro and Leon
Taurus defeated Andy Manero
OGM defeated Mr. Excellent in a title vs career match to retain the ICW Italian Title

NORTHERN IRELAND:
Pro Wrestling Ulster, Europa Hotel, Belfast, Northern Ireland, December 13
:
Big Damo (Damian O’Connor) and B Corr defeated Noam Dar and McKeague
(other results not known)

SPAIN:
Consejo Intercontinental de Lucha, Palau D’Esports, Platja D’Aro, Catalunia, Spain, December 12 and 13
:
Night One:
Badger defeated Pepito Piscinas
Fuego Rudo defeated Carranza
Anne Stone defeated A Perica Enmascarada to win the CIL Women’s Title
Mascara Negra defeated Judas Archeron and Ricky Barceló in a three-way match to win the CIL Championship

Night Two:
Violeta Imperial defeated David Dusk
D-Monik defeated Anne Stone
Lo Perico Enmascarat defeated Judas Archeron

Spanish Pro Wrestling, Espai Jove La Fontana, Barcelona, Spain, December 13:
Fenrir defeated DJ Issi and Marc Grizzly and Revil
Morthus defeated Leon Dorado
Fieras del Ring (Jon Hammer and Pol Badia) defeated Fuego Rudo and Kazkanuezez
Gravity Zero defeated Dragonita
Axel Salazar and Protato Monsters (Antonio Cortes and Jaime Lector) vs. La Jerarquia (Barracuda, Jocoso Jr. and Xenomantis) – Draw

SWITZERLAND:
Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal Bümpliz, Schönbühl, Bern, Switzerland, December 12
:
Marius Al-Ani defeated Murat Bosporus
Muslim Sultanov defeated Diablo and Syndrome in a three-way
Chris Colen defeated Hakeem Waqur to retain the GWF Berlin Title
Patrick Schulz and Peter White defeated Crazy Sexy Mike [Replacement for Grado] and Pascal Spalter to win the SWE Tag Team Championship
Three On One Handicap Gauntlet Match: Laura Wellings defeated Alpha Female after Alpha Female had already beaten Melanie Gray and Leah Owens
Michael Kovac defeated Drake Destroyer to win the SWE Championship
Marius Al-Ani defeated Michael Kovac to win the SWE Championship

Swiss Power Wrestling, Geneva, Switzerland, December 11:
Sara Jay defeated Pauline to win the SPW Women’s Championship
(other results not known)

[Results courtesy of Cagematch, Pro Wrestling Ulster and Swiss Power Wrestling)

Advertisements

DENMARK:
Dansk Pro Wrestling, Katapulten Arena, Aarhus, Denmark, October 18:
:
(Note: Drew Galloway was stripped of both the DPW and UEWA titles for not travelling to this event and matches were held for the vacant titles)
Afternoon Show:
Nitro Green defeated Johnny Casanova by DQ
Kool Krede and Nitro Green defeated Big D and Johnny Casanova
Janne Walterz defeated Leeloo
Chaos defeated Kay Jutler
Demolition Davies and Ravn defeated Michael Schenkenberg in a two-on-one handicap match to retain the DPW Tag Team Title
FVN defeated Steinbolt to win the vacant DPW Heavyweight Title
Steinbolt defeated FVN to win the DPW Heavyweight Title in an immediate rematch

Evening Show:
Big D defeated Nitro Green
Demolition Davies and Ravn defeated Los Classicos (Carlito Classico and Carlos Classico) to retain the DPW Tag Team Championship
FVN defeated Michael Schenkenberg
Johnny Casanova and Kay Jutler defeated Kool Krede and Metalhead
Leeloo defeated Den Gule Fare
Chaos defeated Steinbolt to win the vacant UEWA European Heavyweight Title

Wrestling.dk, Gigantium Stadium, Aalborg, Denmark, October 16:
Zach White defeated Tony Zane
Emeritus Midnight defeated Joe North
Kristian Thorn defeated Michael Fynne to retain the WDK Championship

FRANCE:
International Catch Wrestling Alliance, Laval, France, October 17
:
Diego Frost defeated Oz
Morgane Leigh defeated Kira
Le Petit Ange and Senza Volto defeated Antoine Le Resplandissant and El Tetanos
Damien Barone defeated Jack Spayne
Kaleah Black and Kalypso defeated Amale Winchester and Jazz Lanka
Peter Fischer defeated Cormac Hamilton
Tristan Archer defeated Lucas Di Leo to retain the ICWA France Heavyweight Title

GERMANY:
Power of Wrestling, Festzelt auf dem Schützenplatz, Hannover, Germany, October 16
:
James Mason defeated Dave Mastiff by DQ
POW Junior Title Qualifying Match: Michael Jaritz defeated Rockn Rolla
Joe Legend defeated Demolition Davies (w/Amber Rox) in a tables match
Rampage Brown defeated Scotty Saxon
Murat Bosporus defeated Hakeem Waqur
The British Invasion (Douglas Williams and Nick Aldis aka Magnus) defeated Chris Raaber and Ulf Hermann

Maximum Wrestling, MAX Nachttheater, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, October 16:
Pete Bouncer defeated Andre Trucker
Leon van Gasteren defeated Frederik Nielsen, Kay Jutler and Koray in a four-way match
Michael Knight defeated Ivan Kiev by DQ in a submissions match
Nikita Charisma defeated Masterpiece Marsellus (w/Bo Jones)
Steinbolt defeated Michael Schenkenberg to win the vacant Maximum Title
Drew Galloway defeated Chaos and Apu Singh to retain the Insane Championship Wrestling World Heavyweight Title and win the UEWA European Heavyweight Title (which we would be stripped of two days later)

Westside Xtreme Wrestling, Germany, October 17 and 18:
Night one, Maimarktclub, Mannheim, Baden-Württemberg, Germany
:
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Kim Ray (w/Ivanov) defeated Aaron Insane to retain the wXw Shotgun Title
Sasa Keel defeated Ivanov
Robert Dreissker (w/Adam Polak) defeated Big Daddy Walter
Emil Sitoci and Marty Scurll defeated Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack)
Karsten Beck defeated Big Ryck (aka Ezekiel Jackson) to retain the wXw Unified World Wrestling Title
Jeff Jarrett defeated Absolute Andy

Night two, N8Werk Arena, Saarbrücken, Saarland, Germany:
Big Daddy Walter defeats Bobby Gunns
Mike Schwarz defeated Vincent The Beast
The Rotation defeated Kim Ray (w/Ivanov) in a non-title match
Ivanov defeated Aaron Insane
Big Ryck (aka Ezekiel Jackson) and The Champions Of Champions (Absolute Andy and Bad Bones John Klinger) defeated Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)
Sasa Keel defeated Toby Blunt
Emil Sitoci defeated Da Mack
Axel Dieter Jr. defeated Robert Dreissker (w/Adam Polak) by DQ

IRELAND:
Over the Top Wrestling, Tivoli Theatre, Dublin, Ireland, October 17
:
Ryan Smile defeated Jordan Devlin
Logan Bryce defeated “Jumping” Jake O’Brien in a loser leaves town match
Luther Ward defeated Dunkan in a no holds barred match
Rocky Mac and Lucha Flats defeated Corvin, Bonesaw and Paul Tracey w/William J Humperdink by DQ
Angel Cruz defeated Martina
Pete Dunne defeated Mark Andrews to retain the NLW Championship

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Rehovot, Israel, October 13
:
Sharon Palty defeated Da Shanell, Black Leopard and White Leopard in fatal four way #1 contenders match
Pillar of Fire defeated Udi Fitness
Rixon Ruas and Tal Bar-On defeats The Candy Crushers and Guy Shaked in a two on three handicap match
Kronos(W/ Da Style) defeated The Sini
Max Havok defeated Iceman in a table match to retain the IWL Heavyweight Title.

NETHERLANDS:
Pro Wrestling Holland, OJC Solution, Hillegom, Netherlands, October 17
:
PWH Academy exhibition match ended in no contest due to interference by Kid Lux
Tengkwa defeated Kid Lux by DQ
Richie Julio and Jamie DLC defeated Hard Rock Inc.
Lloyd Pengel defeated Young Money Chong and Dragan to win the PWH Television Title
Sumerian Death Squad (Tommy End and Michael Dante) defeated Wesley Croton and Mot van Kunder to win the PWH Tag Team Titles
Courtney defeated Danni D (first ever women’s match at PWH)
Ymah defeated Big Geert in a career vs career match
Johnny Evers defeated Gabriel Angelfyre to retain the PWH Championship

SPAIN:
White Wolf Wresting, Madrid, Spain, October 17
:
Buffalo Riff and Francesco Palazzo defeated Adam Chase and Morgan Knight
Samoa Fénix defeated Edu “El Valuro” and Rod “Zayastiles” in a triple threat match
Byron Savage vs Caretaker – double pin draw
Hades defeated Gortrak in an open challenge to retain the WWW Extreme Championship
Paolo and Ruky vs Payne and Yunke – no contest
Banshee defeated Kaira
Pimp Ross defeated Elvis Harrison in a non-title match to earn a shot at the tag titles

SWITZERLAND:
Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal Bümpliz, Schönbühl, Bern, Switzerland, October 16
:
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Laura Wellings vs. Moxie – No Contest
Alpha Female defeated Laura Wellings and Moxie in a handicap match
Maik Tuga defeated Marty Scurll in an I quit match
Drake Destroyer defeated Big Ryck (Ezekiel Jackson)
SWE Title # 1 Contendership Six Way Ladder Match: Marius Al-Ani defeated Cash Crash, Chris Andrews, Chris Colen, El Ligero and TKO
Nacho Libre (Pancho and Sancho) and Pascal Spalter defeated Juvenile X, Patrick Schulz and Peter White
Bad Bones John Klinger defeated Diablo to win the SWE King of Switzerland title
Michael Kovac defeated Jeff Jarrett

(Results courtesy of Cagematch, Israeli Wrestling League, Over the Top Wrestling’s website and the Facebook pages of Pro Wrestling Holland and White Wolf Wrestling)

GERMANY:
New European Championship Wrestling, NEW Hotspot, Hessdorf, Bayern, Germany, July 4
:
Escape To Destiny Ladder Qualification Matches:
T-K-O defeated Maverick Cross
Georg Gwärch defeated Rik Stalwart
Felix Reiter defeated Tommy Blue Eyes
Juvenile X defeated ?
Jay Cruise defeated Insane Killer
The Hellvetic Warrior defeated Demolition Davies
Escape To Destiny Seven Man Ladder Match: Marius Al-Ani defeated Georg Gwärch, Jay Cruise, Juvenile X, T-K-O and The Hellvetic Warrior
Tyler Slade defeated Nik Hellström
Boombastic and Zacharias Falk defeated Bam and Big Steve
Adrian Severe defeated Mexx to retain the NEW World Heayweight title

German Wrestling Federation, Huxley’s Neue Welt, Berlin, Germany, July 4:
Orlando Silver defeated Nickolas von Rijk
Pete Bouncer defeated Flying Dragon Jr.
GWF Berlin Title Tournament Qualification Match: Bruce Sterling defeated Jake McCluskey
GWF Berlin Title Tournament Qualification Match: Chris Colen defeated Koray by DQ
Non Title Tag Team Match: Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Cash Money Mafia (Highjakka and Murat AK)
Andre Trucker defeated Robert Kaiser
Cem Kaplan and Ronaldo defeated Chris Colen and Marty Fabz
Crazy Sexy Mike defeated Cash Money Erkan, Ivan Kiev and Rambo in a four-way ladder match to retain the GWF Heavyweight Championship

IRELAND:
Fight Factory Pro Wrestling, St Patrick’s GAA Club, Wicklow Town, Ireland, July 4
:
Rocky Starr defeated JDP
The Best Friend Club defeated The Tyedye Express to retain the PWU Tag Team Titles
Katey Harvey defeated Valkyrie to retain the Irish Women’s Title
Lee Flynn defeated Luther Valentine and Sammy D to retain the Irish Junior Heavyweight Championship
LJ Cleary defeated Bonesaw via DQ
Justin Shape and Sebastian Lexington defeated The Wood Brothers
American Warrior defeated Bonesaw

SWEDEN:
STHLM Wrestling, Göta Källare, Stockholm, Sweden, July 4
:
All Ages Show:
Carlito defeated Bajen Brawler
Stanislaw van Dobroniak defeated Jack The Strangler
Great Kaiju defeated Wilda Westman
The Beast defeated Harley Rage by DQ
CJ Parker defeated Redline
Main show:
Döden defeated TNT
Bajen Brawler and Stanislaw van Dobroniak defeated Carlito and Sten Sardin
Boxer vs Wrestler Match: Mikaela Lauren [Boxer] defeated PT [Wrestler]
Ken Malmsteen and Levi Petrus defeated CJ Parker in a handicap match
Harley Rage defeated Steinbolt
The Beast defeated Timmy Force

Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal Bümpliz, Schönbühl, Bern, Switzerland, July 4:
Cash Crash defeated Marty Scurll
Maik Tuga defeated Cannonball Grizzly by DQ
Michael Kovac defeated La Parka Suiza
Diablo defeated John Klinger, Karsten Beck and Toby Blunt to retain the SWE King of Switzerland title in a four-way match
Grado and Pascal Spalter defeated Hakeem Waqur and Murat Bosporus to win the vacant SWE Tag Team Championship
Laura Wellings vs. Sara-Marie Taylor – No Contest
Big Ryck defeated Drake Destroyer by Count Out but failed to win the SWE Championship.

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling, Markthalle, Halle, Germany, May 29:
Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) and Ivan Kiev defeated Die Schilds (Bobby Gunns and Vincent The Beast) and Peter Fischer
Michael Schenkenberg defeated Jurn Simmons
Ilja Dragunov defeated Tommaso Ciampa to retain the wXw Shotgun Championship
Big Damo Damian O’Connor defeated Mike Schwarz in a tables match
Bad Bones John Klinger defeated Demolition Davies, Michael Dante and Scotty Saxon in a four-way match
Tommy End defeated Matt Sydal
Karsten Beck defeated Big Daddy Walter to retain the wXw Unified Heavyweight Championship

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Mabuza Hall, Rehovot, Israel, June 1
:
The Leopards (Black Leopard and White Leopard) defeat Da Style and Kronos The Barbarian by DQ
Rixon Ruas defeated Udi M
Idan Boulder and Shay Blanco defeated Gilad and Guy
Psycho D defeated Tal Bar-On
Ben Rozin defeated Ken Kerbis and Max Havok in a three-way match to retain the IWL Heavyweight Championship.

NETHERLANDS:
Dutch Pro Wrestling, De Leuningjes Arena, Poeldijk, Netherlands, May 31
:
Danny Love and John Evers defeated Zero10 (Carlos Roberto and Daniel van Kuijk)
Angus McQueen defeated Sgt. Frank Nitro
Max Damon defeated Chris Willson
Alex Cyanide defeated Kenzo Richards
Carlos Roberto defeated The Trouble Maker
Dutch Heavyweight Title Match: Emil Sitoci defeated Santos (c) by DQ

SWITZERLAND:
Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal, Bümpliz, Switzerland, May 30
:
Chris ‘Shark’ Andrews defeated Marius AL-Ani
Diablo defeated Air2Style, Karsten Beck, Syndrome, La Parca Suiza and Pancho in a battle royal
Maik Tuga defeated Robert Dreissker
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Cash Crash defeated T-K-O
Sara Marie Taylor defeated Chardonnay and Laura Wellings
Drake Destroyer defeated Pascal Spalter to retain the SWE Championship.