Posts Tagged ‘Double pin’

(Results courtesy of Steve Van Eeden):
hwa logo.jpg

Hector Payne and Griffin fought to a double pin
Dirty Jackson vs Mr Money no contest
Mr Money and The Bandit defeated Dirty Jackson and Azazel
Steve Eden defeated Jackal, The Crow and Ripper in a no DQ fatal four-way to win the HWA World Championship

Impact Pro Wrestling, William Duncan State School, Nerang, Queensland, Australia, January 9:
Xander Sullivan defeated The Eliminator
Chris “CJ” Johnson defeated Rob Daniels to advance in Hawks Tournament
Luxford defeated Benny Lava to advance in Hawks Tournament
Ashe defeated Willow to advance in Hawks Tournament
Youngblood Jesse Love defeated Zac Stone to advance in Hawks Tournament
Josh Bruise defeated Kyote, RIP and Sledgehammer to retain the IPW Hardcore Title in a Fatal Four Way
Luxford defeated Ashe in the semifinals of the Hawks Tournament
Chris “CJ” Johnson defeated Youngblood Jesse Love in the semifinals of the Hawks Tournament
Chris “CJ” Johnson defeated Luxford to become the first ever winner of Hawks Trophy of Distinction.
The UnAustralians def. Poison and Jackaroo, The Dogs of War and Daemones De Morte

International Wrestling Australia:
Night One: Club Lemon Tree, January 8
:
“D-RAILER” Chris Abbott defeated Josh Gatt
Apollo defeated Keegan to retain the Trans Tasman Title
Mikey Lord defeated “Masked Kamikaze” Randal
Tyson Gibbs defeated “Bang Bang” Matt Bailey
Kathryn Nixon defeated Harley Wonderland
Ryan Eagles defeated Alex Titan to retain the IWA Heavyweight Championship

Night Two: Club Forster, January 9:
Randal defeated Josh Gatt
“Bang Bang” Matt Bailey defeated Keegan
Apollo defeated “D-RAILER” Chris Abbott to retain the IWA Trans Tasman Title
Nixon defeated Harley Wonderland
Tyson Gibbs defeated Alex Titan
Ryan Eagles defeated Mikey Lord to retain the IWA Heavyweight Championship

Night Three: Laurieton United Services Club, January 10:
“D-RAILER” Chris Abbott defeated Josh Gatt
Mikey Lord defeated “Bang Bang” Matt Bailey
Harley Wonderland defeated Kathryn Nixon
Randal defeated to win the IWA Trans Tasman Title
Ryan Eagles and Alex Titan got a double pin on Tyson Gibbs to be jointly named IWA Heavyweight Championship

Melbourne City Wrestling, Melbourne, Australia, January 9:
Elliott Sexton defeated Chris Vice to retain the MCW Intercontinental Championship.

Results courtesy of the promotions’ Facebook pages.

DENMARK:
Dansk Pro Wrestling, Katapulten Arena, Aarhus, Denmark, October 18:
:
(Note: Drew Galloway was stripped of both the DPW and UEWA titles for not travelling to this event and matches were held for the vacant titles)
Afternoon Show:
Nitro Green defeated Johnny Casanova by DQ
Kool Krede and Nitro Green defeated Big D and Johnny Casanova
Janne Walterz defeated Leeloo
Chaos defeated Kay Jutler
Demolition Davies and Ravn defeated Michael Schenkenberg in a two-on-one handicap match to retain the DPW Tag Team Title
FVN defeated Steinbolt to win the vacant DPW Heavyweight Title
Steinbolt defeated FVN to win the DPW Heavyweight Title in an immediate rematch

Evening Show:
Big D defeated Nitro Green
Demolition Davies and Ravn defeated Los Classicos (Carlito Classico and Carlos Classico) to retain the DPW Tag Team Championship
FVN defeated Michael Schenkenberg
Johnny Casanova and Kay Jutler defeated Kool Krede and Metalhead
Leeloo defeated Den Gule Fare
Chaos defeated Steinbolt to win the vacant UEWA European Heavyweight Title

Wrestling.dk, Gigantium Stadium, Aalborg, Denmark, October 16:
Zach White defeated Tony Zane
Emeritus Midnight defeated Joe North
Kristian Thorn defeated Michael Fynne to retain the WDK Championship

FRANCE:
International Catch Wrestling Alliance, Laval, France, October 17
:
Diego Frost defeated Oz
Morgane Leigh defeated Kira
Le Petit Ange and Senza Volto defeated Antoine Le Resplandissant and El Tetanos
Damien Barone defeated Jack Spayne
Kaleah Black and Kalypso defeated Amale Winchester and Jazz Lanka
Peter Fischer defeated Cormac Hamilton
Tristan Archer defeated Lucas Di Leo to retain the ICWA France Heavyweight Title

GERMANY:
Power of Wrestling, Festzelt auf dem Schützenplatz, Hannover, Germany, October 16
:
James Mason defeated Dave Mastiff by DQ
POW Junior Title Qualifying Match: Michael Jaritz defeated Rockn Rolla
Joe Legend defeated Demolition Davies (w/Amber Rox) in a tables match
Rampage Brown defeated Scotty Saxon
Murat Bosporus defeated Hakeem Waqur
The British Invasion (Douglas Williams and Nick Aldis aka Magnus) defeated Chris Raaber and Ulf Hermann

Maximum Wrestling, MAX Nachttheater, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, October 16:
Pete Bouncer defeated Andre Trucker
Leon van Gasteren defeated Frederik Nielsen, Kay Jutler and Koray in a four-way match
Michael Knight defeated Ivan Kiev by DQ in a submissions match
Nikita Charisma defeated Masterpiece Marsellus (w/Bo Jones)
Steinbolt defeated Michael Schenkenberg to win the vacant Maximum Title
Drew Galloway defeated Chaos and Apu Singh to retain the Insane Championship Wrestling World Heavyweight Title and win the UEWA European Heavyweight Title (which we would be stripped of two days later)

Westside Xtreme Wrestling, Germany, October 17 and 18:
Night one, Maimarktclub, Mannheim, Baden-Württemberg, Germany
:
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Kim Ray (w/Ivanov) defeated Aaron Insane to retain the wXw Shotgun Title
Sasa Keel defeated Ivanov
Robert Dreissker (w/Adam Polak) defeated Big Daddy Walter
Emil Sitoci and Marty Scurll defeated Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack)
Karsten Beck defeated Big Ryck (aka Ezekiel Jackson) to retain the wXw Unified World Wrestling Title
Jeff Jarrett defeated Absolute Andy

Night two, N8Werk Arena, Saarbrücken, Saarland, Germany:
Big Daddy Walter defeats Bobby Gunns
Mike Schwarz defeated Vincent The Beast
The Rotation defeated Kim Ray (w/Ivanov) in a non-title match
Ivanov defeated Aaron Insane
Big Ryck (aka Ezekiel Jackson) and The Champions Of Champions (Absolute Andy and Bad Bones John Klinger) defeated Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)
Sasa Keel defeated Toby Blunt
Emil Sitoci defeated Da Mack
Axel Dieter Jr. defeated Robert Dreissker (w/Adam Polak) by DQ

IRELAND:
Over the Top Wrestling, Tivoli Theatre, Dublin, Ireland, October 17
:
Ryan Smile defeated Jordan Devlin
Logan Bryce defeated “Jumping” Jake O’Brien in a loser leaves town match
Luther Ward defeated Dunkan in a no holds barred match
Rocky Mac and Lucha Flats defeated Corvin, Bonesaw and Paul Tracey w/William J Humperdink by DQ
Angel Cruz defeated Martina
Pete Dunne defeated Mark Andrews to retain the NLW Championship

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Rehovot, Israel, October 13
:
Sharon Palty defeated Da Shanell, Black Leopard and White Leopard in fatal four way #1 contenders match
Pillar of Fire defeated Udi Fitness
Rixon Ruas and Tal Bar-On defeats The Candy Crushers and Guy Shaked in a two on three handicap match
Kronos(W/ Da Style) defeated The Sini
Max Havok defeated Iceman in a table match to retain the IWL Heavyweight Title.

NETHERLANDS:
Pro Wrestling Holland, OJC Solution, Hillegom, Netherlands, October 17
:
PWH Academy exhibition match ended in no contest due to interference by Kid Lux
Tengkwa defeated Kid Lux by DQ
Richie Julio and Jamie DLC defeated Hard Rock Inc.
Lloyd Pengel defeated Young Money Chong and Dragan to win the PWH Television Title
Sumerian Death Squad (Tommy End and Michael Dante) defeated Wesley Croton and Mot van Kunder to win the PWH Tag Team Titles
Courtney defeated Danni D (first ever women’s match at PWH)
Ymah defeated Big Geert in a career vs career match
Johnny Evers defeated Gabriel Angelfyre to retain the PWH Championship

SPAIN:
White Wolf Wresting, Madrid, Spain, October 17
:
Buffalo Riff and Francesco Palazzo defeated Adam Chase and Morgan Knight
Samoa Fénix defeated Edu “El Valuro” and Rod “Zayastiles” in a triple threat match
Byron Savage vs Caretaker – double pin draw
Hades defeated Gortrak in an open challenge to retain the WWW Extreme Championship
Paolo and Ruky vs Payne and Yunke – no contest
Banshee defeated Kaira
Pimp Ross defeated Elvis Harrison in a non-title match to earn a shot at the tag titles

SWITZERLAND:
Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal Bümpliz, Schönbühl, Bern, Switzerland, October 16
:
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Laura Wellings vs. Moxie – No Contest
Alpha Female defeated Laura Wellings and Moxie in a handicap match
Maik Tuga defeated Marty Scurll in an I quit match
Drake Destroyer defeated Big Ryck (Ezekiel Jackson)
SWE Title # 1 Contendership Six Way Ladder Match: Marius Al-Ani defeated Cash Crash, Chris Andrews, Chris Colen, El Ligero and TKO
Nacho Libre (Pancho and Sancho) and Pascal Spalter defeated Juvenile X, Patrick Schulz and Peter White
Bad Bones John Klinger defeated Diablo to win the SWE King of Switzerland title
Michael Kovac defeated Jeff Jarrett

(Results courtesy of Cagematch, Israeli Wrestling League, Over the Top Wrestling’s website and the Facebook pages of Pro Wrestling Holland and White Wolf Wrestling)