Posts Tagged ‘Explosive Pro Wrestling’

AUSTRALIA:
Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, South Australia, April 15 and 17
:
Night One:
Adam Crowe and Acid Haze defeated Lord Kinkaid and Matt Hayter in a #1 contenders match
Bryan Lawson defeated LJ Onyx.
Towers of Doom (Colossus and ‘The Nightmare’ Eddie Draven) defeated The Young Guns (J.M.C and AJ Reid) to retain the Snakepit Tag Team Championships.
Bryan Lawson won the Battle Royal to become the nunber 1 contender to the Friday Night Fights Championship.
Jack ‘Hammer’ Smiles defeated Bryan Lawson to retain the Friday Night Fights Championship.
King John E Radic defeated Wam Bam Bellows by DQ to retain the Snakepit Heavyweight Championship

Night Two:
Brett Sanders, ‘Nightmare’ Eddie Draven and Bryan Lawson defeated Adam Crowe and LJ Onyx.
Joey Triton defeated Tex.
Big Daddy Jack defeated D.T Carter to retain the Sunday Slam Championship.
Aj Reid and William Stars defeated The Skelethugs.
Charles Jordan and Izzy Shaw defeated Krunchy The Clown and Gentleman Jonathan Corvidae.
King John E Radic defeated Korey Kaiser.

Explosive Pro Wrestling, Cyril Jackson Recreation Centre, Bassendean, WA, Australia, April 16:
Dan Steel, ”Shotgun” Tyler Jacobs and Twitch defeated The Solution (AZ Vegara, Liam Mendel and The Warship w/Amity Row)
Mr. Juicy defeated ”The Don” Michael Morleone (w/Hayden Zenith and Scotty Ryan)
Blair Brady vs. Unofficial Women’s Champion Michelle K. Hasluck ended in no contest
”Prince” Elliot Forbes and Michelle K. Hasluck defeated Allyson Cruz and Blair Brady after Forbes pinned Cruz
Taylor King defeated Bodhi McKenzie, Hughesy and Jay Andrews in a 4-Way
”Smashing Machine” Chris Vice defeated Alex ”AK-47” Kingston in the State of Origin Qualifier rematch
”Big Man on Campus” Dean Valente defeated Gavin ”Shootfighter” McGavin (w/Mike Massive)
Marcius Pitt defeated Damian Slater to retain the EPW Championship.

Australasian Wrestling Federation, Ascot Vale, Victoria, Australia, April 16 and 17:
Day One
:
12pm Show
TNT defeated Syd Parker(w/Dr. Hawko) via Submission.
JXT defeated Gabriel Wolfe via Disqualification
JXT and Dowie James defeated Slade Mercer and Gabriel Wolfe
2pm Show
Three Way Dance: Kai Drake defeated Josh Shooter and Chris Trance
Avary defeated Vixsin
pAnic (Syd Parker and Benny Factor w/Dr. Hawko) defeated Mad Dog McCrea and Shane Saw
4pm Show:
Dowie James defeated Josh Shooter
Mad Dog McCrea and Cody Swift defeated Zak Douglas and Gabriel Wolfe (w/Shane Saw)
Day Two:
12pm Show
Benny Factor defeated Slade Mercer
TNT defeated Josh Shooter
2pm Show
JXT defeated Syd Parker(w/Dr. Hawko)
Slade Mercer and Gabriel Wolfe defeated Chris Trance and Kai Drake
Tass Alexander defeated Benny Factor(w/Dr. Hawko)
4pm Show
JXT defeated Josh Shooter
Zak Douglas and Cody Swift defeated Tome Filip and Mickey Jackson
Kai Drake defeated Chris Trance

Championship Wrestling Australia, Canley Vale, Australia, April 17:
Mehmet defeated Randal by DQ
Erika Reid defeated Flame
Josh Gatt defeated Jarrod Idol
The Misfit defeated Tristan Lewis
Maso, Bee Boy and Johnny Rocket defeated “Insane Punishment” (Dave Payne, Sai and Creeper)
Jackson Spade defeated Abaddon
Tristan Slade defeated Matt Wolf
Niki Nitro defeated Harley Wonderland
Mikey Lord and Mehmet defeated Randal and Alex Titan

Queensland Wrestling Alliance, Townsville Greek Community Centre, Queensland, Australia, April 16:
Seth Tylors defeated Nick Skitz
Estrella Rojo defeated Marcus Adonis
Johnny Maverick vs His Royal Tenis – no contest
Tower of Power defeated Shota Suzuki
Robert Maverick defeated Stitches
Seth Tylors defeated Australian Wolf and Johnny Maverick to win the QWA Championship in a triple threat match

Venom Pro Wrestling, The Showmen’s Guild, Yatala, Australia, April 16:
VPW National Championship: TJ Warrior vs Johnny Hardwood – no contest
AWA Championship: Tim Kade vs Whetu – no contest
VPW Championship: Renefade vs Rip Reilly – no contest
Josh Redfield defeated Tweeble to retain the BCW Championship
B-Lars defeated Jake Nova
Kira Sommers and Catherine Mynx both won the fatal four way match when they made Riebell and Sofia Moralez submit simultaneously
Dallas Sommers defeated Slamming Sam

NEPAL:
Nepal Ring Wrestling Association, Kathmandu, Nepal, April 16
:
Nuwakote Tiger from Nepal won a 14-man tournament defeating Mr Kamikaze from Japan in the final

(Results courtesy of Tez Frehley, Australian Victorian Wrestling and the various Facebook pages)

Advertisements

AUSTRALIA:
Explosive Pro Wrestling, The Game Sports Bar. Northbridge, WA, Australia, April 1
:
Twitch defeated The Warship
The Solution (Amity Row and Liam Mendel) defeated Blair Brady and Tyler Jacobs
Bobby Marshall slammed Mike Massive to win Massive’s Bodyslam Challenge after two crowd members failed to do so.
EPW Champion Marcius Pitt defeated AZ Vegara (w/Amity Row) in a non-title match
The Heartbreak Chick, Hulk Morgan, Indya and ”Macho Man” Jarrad Savage defeated Iron MiShiek, ”Million Dollar Man” Jordan DiBiase, Nikolai Forboff and Tayzor Ramon in the Mania Tag Match
Logan Grey defeated Dan Steel
Bodhi McKenzie defeated David Nero
Alex ”AK-47” Kingston, ”Smashing Machine” Chris Vice and Hughesy defeated Generation Zero (Hayden Zenith, Michael Morleone and Scotty Ryan).

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pookara, Australia, April 1 and 3:
Night One
:
Big Daddy Jack and DT Carter defeated AJ Reid and Korey Kaiser.
Gentleman Jonathan Corvidae defeated The Mann Dozer following interference by Joey Triton.
J.M.C defeated Joey Triton.
Izzy Shaw and Matt Hayter defeated ‘Nightmare’ Eddie Draven and Dirty Dingo Richards.
Jake Viper defeated Jack ‘Hammer’ Smiles by D.Q but title did not change hands.
LJ Onyx and Matt Hayter defeated King John E Radic and Lord Kinkaid.
Adam Crowe defeated Bryan Lawson in the Last Man Standing Match

Night Two:
L.J Onyx defeated Bryan Lawson.
Mann Dozer defeated Krunchy The Clown by submission.
DT Carter, Adam Crowe and Acid Haze defeated Dirty Dingo Richards, Brett Sanders and Gentleman Jonathan Corvidae.
Lord Kinkaid defeated Southern Pitbull.
King John E Radic defeated Jack Mayhem.
A.J Reid defeated ‘Nightmare’ Eddie Draven by Disqualification.
Izzy Shaw defeated King John ‘Chicken’ Radic.
Big Daddy Jack defeated Korey Kaiser to retain the Snakepit Sunday Slam Championship.

All Action Wrestling, Warnbro Y Recreation Centre,Warnbro, WA, Australia, April 2:
TJ Max defeated Chris Target (3-2) in a falls count anywhere iron man match to become the NEW AAW Champion
The Shark defeated James Grace to retain the NWA Australian Championship. The Foundation have now dissolved and can longer associate with each other in the ring.
Dustin Dice and Percy defeated D.E.A
Craven defeated JC Blade in a house of horrors match
“The Maniac” Wayne Mattei defeated Marshall Davids
Killah defeated “The Philippine Dream” Julio
Cody Wilson defeated Leon Tully and Callum Collins

Platinum Wrestling Enterprises, Italian Sports Club, Werribee, Victoria, Australia, April 2:
Pre Show: Man United (Vance Adams and Campbell Crawford) defeated Leon Knights and Prince Elias
Gabriel Wolfe defeated Cody Swift (w/Avary) to retain the PWE King of the Underground Championship.
Vixsin defeated Mortar to retain the Warzone Women’s Title.
Tass Alexander and Pitbull Craig Cole defeated The Un-Australians (Mohamad Ali Vaez and Cadman Turner w/Benny English)
Josh Shooter defeated Adam Brooks to become #1 Contender for the Platinum Enterprises Heavyweight Championship!
EGO (JXT & F.O.X w/Hawko) defeated pAnic (Syd Parker and Benny Factor) to retain the PWE Tag Team titles.
Slade Mercer defeated Dowie James in a street fight to win the Platinum Enterprises Heavyweight Championship

Australian Wrestling Alliance, New Globe Theatre, Brisbane, Queensland, Australia, April 2:
AJ Istria defeated Nick Visic w/johnny Lukas
Johnny Lukas defeated Hugh Manatee w/Catherine Mynx
Tim Kade defeated Zero
Reibell w/Flashman defeated Sophia Moralez
Rip Rielly w/Flashman defeated “Showtime” Jake Nova to retain the AWA #YOLO Championship
Tim Kade defeated Johnny Lukas and AJ Istria to become the new AWA Champion

NEW ZEALAND:
Aftershock Pro Wrestling, Papanui High School, New Zealand, April 2:

Hu$tla defeated Reece Breeg
Murdoch Brothers defeated El Falcone and Shadow Ninja
IPW Women’s Champion Britenay defeated Meghan Kate
Simon Seven (w/Southern Wrecking Crew) defeated Forbes Bentley
Roddy Gunn defeated James Shaw to win the IPW Heavyweight Championship
Jax Kasey won the 2016 Stampede

(Thanks to Tez Frehley, Australian Victoria Wrestling and the various promotions’ Facebook pages and websites)

AUSTRALIA:
Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Australia, March 12
:
Acid Haze defeated Adam Crowe, Southern Pitbul, Lord Kinkaid, Jake Viper and Joey Triton to become the number 1 contender for the Snakepit Heavyweight Championship.
Michael Weaver defeated Gentleman Jonothan Corvidae.
Grandpa Graham defeated Ronald MacDonald.
Daisy Chayne and The Jackal defeated The Skelethugs.
Damien Synn defeated Mann Dozer in a hair vs hair match.
Ace Wilson defeated King John E Radic to retain the Snakepit Heavyweight Championship twice in a Row.

Melbourne City Wrestling, Essedon, Victoria, Wrestling, March 12:
Adam Brooks defeated Mike Burr to retain the MCW Intercommonwealth Championship.
Josh Shooter defeated Cletus
Syd Parker defeated Lochy Hendricks via Ref Stoppage.
Elliot Sexton defeated Alan Payne (by DQ) and Jonathan Preston in a gauntlet match to retain the MCW Heavyweight Championship
Hartley Jackson defeated Slex to become #1 Contender to the MCW Heavyweight Championship!
Kelly Anne defeated Erika
Juice-XT (Mr. Juicy and JXT) defeated The Estate (Emanuelle and Cousin Ali) w/Sebastian Walker and Christiana) to win the MCW Tag Team Championships

Outback Championship Wrestling, Ashwood, Victoria, Australia, March 11:
JXT defeated Bee Boy and Unos in a handicap match to retain the OCW Tag Team Championship.
Emanuelle defeated F.O.X via Ref Stoppage.
Adam Brooks (w/Kellyanne) defeated Alan Payne (w/Jonathan Preston)
Mad Dog McCrea defeated Gabriel Wolfe (w/Slade Mercer) via Submission to retain the OCW World Heavyweight Championship.
Big Cuz and Cadman (w/Freddie Gold) defeated Josh Shooter and Mike Burr
Vixsin defeated Erika Reid
Cletus defeated Syd Parker and Ricardo Rodriguez in a three-way dance

Australasian Wrestling Federation, Michinbury, New South Wales, Australia, March 12:
Scotty Haim defeated Diego Del Fuego
Jax Jordan defeated Mikey Lord
Luciano da Vinci defeated Apollo
TNT defeated Jarrod Idol
The Hive (Bee Boy and Mantis) defeated Polynesians With Attitude
Dean Draven defeated Whiskey Sixx to retain the AWF Australasian Championship

Explosive Pro Wrestling, Cyril Jackson Rec Centre, Bassendean, WA, Australia, March 12:
Shane Haste defeated Logan Grey (w/Davis Storm)
Liam Mendel defeated AZ Vegara, Bobby Marshall, Dan Steel, Eddy Bombay, ”Prince” Elliot Forbes, Felix Young, Hughesy, Jarrad Slate, Johnny Wimbledon, Jordan Bishop, Ross Cage, Taylor King, Tyler Jacobs, Twitch and The Warship to win the Hardcore Battle Royale
Michelle K. Hasluck (w/Elliot Forbes) defeated Allyson Cruz to retain the Unofficial Women’s Championship
Bodhi McKenzie defeated Byron McKenzie via submission in a Hair vs. Hair match
Generation Zero (Hayden Zenith and Michael Morleone w/Scotty Ryan) defeated McMassive (Gavin McGavin and Mike Massive) to become the new EPW Tag Team Champions
Alex “AK-47” Kingston defeated “The Smashing Machine” Chris Vice and Mikey Nicholls in a 3-Way to advance to the State of Origin match in July.
Marcius Pitt defeated Davis Storm to retain the EPW Championship.

NEW ZEALAND:
Impact Pro Wrestling New Zealand, Horncastle Arena, Christchurch, New Zealand, March 12
:
The Dapper Agents (Kingi and Vinny Dunn) defeated Haku and Liger to win the IPWNZ Tag Team Championship.
Mr Burns defeated Brook Duncan to win the Armageddon Cup

SINGAPORE:
Singapore Pro Wrestling, TDR Payoh, Singapore, March 11
:
D and G (Dennis H and Gavynn G) defeated Sayn RH and Dr Gore
Arsenal Affi defeated Paksa
Bad Company (P-Nutz and Golem Thai) defeated Greatest Singapore Team (Greg Glorious and Dave Vindictus)
Outer Space defeated Team Singapore
Emi Sakura and Tyra Russamee defeated Riho and Alexis Lee
Power Warrior defeated Hoshitango by count-out
Masa Takanashi defeated The Statement Andruew Tang to win the SPW Southeast Asia Championship.

THAILAND:
Gatoh Move, Bluebox Studio, Bangkok, Thailand, March 9
:
Jizby vs Earth – time limit draw
Bad Company (P-Nutz and Golem Thai) defeated Wayu and EK Baki
Emi Sakura defeated Riho
Masa Takanashi defeated Paksa

(Results courtesy of the promotions’ Facebook pages, Tez Frehley)

AUSTRALIA:
Explosive Pro Wrestling, The Game Sports Bar #4. Northbridge, Western Australia, February 26
:
Hughesy defeated AZ Vegara
“The Smashing Machine Chris Vice defeated Byron McKenzie
Generation Zero (Hayden Zenith, Michael Morleone and Scotty Ryan) defeated Eddy Bombay, Jonathan Wimbledon and Ross Cage
Logan Grey defeated Felix Young, Jordan Bishop and Twitch in a 4-Way
Amity Row (w/Liam Mendel) defeated Blair Brady
The Solution (Liam Mendel and The Warship) defeated Alex “AK-47” Kingston and Bodhi McKenzie
McMassive (Gavin McGavin and Mike Massive) defeated “Prince” Elliot Forbes and Michelle K. Hasluck to retain the EPW Tag Team Titles
Dan Steel defeated Taylor King on 3 separate occasions
EPW Champion Marcius Pitt defeated Tyler Jacobs in a non-title Hardcore Rules match.

New Horizons Pro Wrestling at Homegrown Festival, Centennial Pioneer Park Ampitheatre, Gosnells, Western Australia, February 26:
“Juggernaut” James Anderson defeated Seth Deadwell
King Shahil defeated Flash Williams
“Real Deal” Tommy Reil defeated Lazar Armani
Hellraiser Club (Aaron O’Malley and Jaxon Cross) defeated SST Legacy Tag Team Champions Perth K9 (Dane and Odin) in a non-title match
Kuhmana defeated Mobo the Clown to retain the NHPW Hybrid Championship
Aaron “The Business” Jackson vs. “3G” Kade Morgan ended in no contest following interference by the Hellraiser Club
Odin defeated Aaron Jackson, Aaron O’Malley, Dane, James Anderson, Jaxon Cross, Kade Morgan, King Shahil, Kuhmana, Lazar Armani, Mobo the Clown, Seth Deadwell and Tommy Reil to win the inaugural Ian Parker Invitational Battle Royal.

Outback Championship Wrestling, Whitehorse Club, Burwood East, Victoria, Australia, February 26:
Cletus defeated Emanuelle
Big Cuz defeated Nick Bury
Preston (w/Payne) defeated Adam Brooks (w/Kellyanne)
Dowie James and JXT defeated Gabriel Wolfe and Slade Mercer to become the new OCW Tag Team Champions
Cadman (w/Freddie Gold) defeated Josh ”The Axe” Shooter
Vixsin defeated Avary
Andy Phoenix defeated Mohamad Ali Vaez
Mad Dog McCrea defeated ”Jurassic Punk” Syd Parker in a Dog Collar Match to retain the OCW World Heavyweight Championship.
(Source: Australian Victorian Wrestling)

All Action Wrestling Warnbro Y Rec Centre. Warnbro, Western Australia, February 27:
AAW Undisputed Champion Chris Target defeated Callum Collins via submission
The Shark defeated Chris Target to become the new NWA Australian Champion after cashing in his MITB briefcase
Dustin Dice defeated Delhi Dud Singh (w/Eric Owens)
Killah (w/Julio) defeated Leon Tully
Casey Hanson defeated Del Cano
Marshall Davids defeated Cody Wilson
Craven, Julio and The Shark defeated Eric Owens, Felix Young and JC Blade
TJ Max defeated James Grace (w/The Foundation).

Australasian Wrestling Federation, AWF Wrestling HQ, Minchinbury, New South Wales, Australia, February 27:
Luciano Da Vinci defeated MANtis
Bee Boy def. Scotty Haim
TNT defeated Jax Jordan
Massive Q defeated Djaysonic
Whiskey Sixx defeated Massive Q
Luciano Da Vinci and Scotty Haim defeated The Hive (Bee Boy and MANtis)
Dean Draven defeated Apollo and Ryan Eagles in a 3-Way to retain the AWF Commonwealth Championship.
(Source: AWF Facebook page.)

New Age Wrestling, NAW Arena, Albion, Victoria, Australia, February 27:
Josh ”The Axe” Shooter defeated JC Starbright
F.O.X defeated CJ Redfield
Jake Navara (w/Aria) defeated Tass Alexander
Benny Factor defeated El Tecniko
Chris Taylor, Generation Z (Tyler Frost and Skip Sampson) and Ritchie Taylor vs. F.E.W (Arana, Codeine, Morphine and Mortar) ended in No Contest.
Leon Knights defeated Gabriel Wolfe to retain the NAW South Pacific Championship
Jake Lindo defeated Cody Swift via submission to retain the NAW Heavyweight Championship.
(Source: Australian Victorian Wrestling)

Newcastle Pro Wrestling, Charlestown Bowling Club. Charlestown, New South Wales, Australia, February 27:
Social Media Studs (InstaGraham and Unsocial Jordan Black) defeated Dan Wilson and Michael Spencer to advance to the Kings of the Castle final
Light Speed Express (Mat Diamond and Robbie Eagles) defeated Adam Hoffman and Jack Bonza to advance to the Kings of the Castle final
Christian Hermes defeated Nathan Moe via submission
”Green Dragon” Mick Moretti defeated Mat ”Full Force” Rogers
Shazza McKenzie defeated Jessica Troy
Light Speed Express defeated The Social Media Studs to become the 2016 Kings of the Castle
(Source: Newcastle Pro Facebook page.)

Professional Championship Wrestling, South Eastern Entertainment Centre, Ferntree Gully, Victoria, Australia, February 27:
PCW National Champion Daniel Swagger defeated Rocco and RUFF Security (Aaron Baker and Luke Sabre) in a Handicap Match
Alberto Bravo defeated Anthony Dangerfield
Chris Trance defeated Cass Stone
WAIK defeated ”Nightmare” Chris Trio to become the new PCW State Champion
Titan defeated Mohamad Ali Vaez
Mark Kage defeated Ryan Rapid
Touch of Class (Nate Cross and Trikki) defeated The Supremacy (Nash Archer and Tome Filip) in an Elimination Tables Match to retain the PCW Tag Team Titles.
(Source: Australian Victorian Wrestling)

PROWL Wrestling, Cleveland Assembly Hall. Cleveland, Queensland, Australia, February 27:
TJ Warrior defeated Stunning Sam
PJ O’ Conner defeated Blarz
Thirteen defeated Ricky Rembrandt to become the new Super HULK! Champion
Renegade defeated Jamie Luxford
Lynx defeated Jake Nova
Rip Reilly defeated Alex Shepard.
(Source: PROWL Wrestling Facebook page)

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, South Australia, February 27:
Towers Of Doom (Colossus and Eddie Draven) defeated The Last Real Monsters (Southern Pitbull and Wam Bam Bellows)
Bryan Lawson defeated AJ Reid
Damien Synn defeated Joey Triton
Blake “The Man” Mitchell defeated “Cannonball” Kris Taylor to retain the Snakepit Adelaide Open Championship
Lord Kinkaid and King John E Radic defeated Acid Haze and Adam Crowe
Ace Wilson defeated Korey Kaiser to retain the Snakepit Heavyweight Championship.
Source: Snakepit

Rock and Roll Wrestling, Dapto Citizens Bowling Club, Dapto, New South Wales, Australia, February 28:
Sean Kustom defeated Bee Boy to retain UWA Elite Championship
The Captain and Otis defeated Alex Titan and Riley O’Neil
Hunter Hayes defeated JT Robinson to retain Rock and Roll Championship after Mick Moretti withdrew due to injury
Jessica Troy defeated Charli Evans
Michael Spencer and Robbie Eagles defeated Adam Hoffman and Jack Bonza.

NEW ZEALAND:
Maniacs United, Henderson Valley Road, Auckland, New Zealand, February 28
:
Blaze defeated Jason Brody
Curtis Castlewood defeated Shadow Ninja
Charlie Roberts and Bobby G defeated Rebels Inc
JPE (Just Plain Evil) defeated Frankie Quinn to win the New Zealand Women’s Championship
Maniacs United Champion Kingston Eclipse defeated Curtis Castlewood, Bobby G, Jason Brody, The Buggane and JPE (Just Plain Evil) in a gauntlet match
Blaze defeated Kingston Eclipse to become the new Maniacs United Champion
(Results courtesy of Maniacs United)

NZWPW, Wainuiomata Community Hall, Wainuiomata, New Zealand, February 27:
‘The Shooter’ Shane Sinclair defeated Michael Richards
Rodeo Drive deeated Kartik and El Oro Maximo to retain the NZWPW/KPW Tag Team Championships
Curt Chaos defeated Osiris
Jade Priest defeated ‘Rufguts’ Roddy Gunn w/Dreamcatcher to retain the He Toa Cup and the #1 Contendership for the heavyweight title
Ben Mana defeated James Shaw to retain the NZWPW Heavyweight Championship.
After the match Rodeo Drive attacked Ben Mana as Chad Howard prepared to cash in his R2C before James Shaw intervened.
(Results courtesy of NZWPW)

(All other results courtesy of Australian Indy Wrestling/Tez Frehley unless otherwise stated)

AUSTRALIA:
Riot City Wrestling, Latvian Hall, Wayville, South Australia, January 30
:
Nick Armstrong defeated Dean Brady
The Rude Ones defeated SMASH
Brad Smyth defeated Andy Roy
Savannah Summers defeated Demi Bennett to retain the RCW Women’s Championship
Zak Sabbath defeated Jett Armstrong
#Bestos (Adam Brook and Kellyanne) defeated Chris Basso and Big Brodie Marshall

Australian Wrestling Alliance, Brisbane, Australia, January 30:
Alex Shepard defeated Turbo Wolf
Super Chiko defeated XXX Rated
Johnny Lukas Enterprises defeated Combat Wombat and Hugh Manatee to win the AWA Tag Team Championship
Rip Rielly defeated Lucas Gold
Kelso Kahoniz won a hardcore rumble to become #1 contender for the AWA title

Insane Championship Wrestling, Belconnen Community Centre, Canberra, Australia, January 30:
Marvin The Morphman defeated Angelo in a madness match
Mike Kelly defeated Tank
Warpath defeated Dr. Archer
Jax Jordan defeated Jarrod Idol.
Australian Championship match: Nick Maltino defeated Devious Dave by DQ
No# 1 Contenders Match – World Title: Chris Shadows Vs. Russell The Love Muscle – Draw.
Sofia Morales defeated The Gimp.
A.T.O. defeated Dead Wrestler Society to retain the ICW Tag Team Championship

Outback Championship Wrestling, Whitehorse Club, Burwood East, Victoria, Australia:
Dowie James and JXT defeated Slade Mercer and Gabriel Wolfe to retain the OCW Tag Team Championship

Explosive Pro Wrestling, Cyril Jackson Recreation Centre, Bassendean, Western Australia, January 30:
“The Messiah” Davis Storm (w/Amity Row and Liam Mendel) defeated Mikey Nicholls
Byron McKenzie defeated Ross Cage (w/Johnny Wimbledon)
McMassive (Gavin McGavin and Mike Massive) defeated Zoo-Brahs (Sam Fantastic & Taylor King) in a non-title match
EPW Champion Marcius Pitt vs. Tyler Jacobs ended in no contest
TMDK (Marcius Pitt and Mikey Nicholls) defeated Davis Storm and Tyler Jacobs
Bodhi McKenzie defeated Dan Steel, Eddy Bombay, Price Elliot Forbes, Jordan Bishop and Twitch in a scramble match
Allyson Cruz defeated Amity Row (w/Liam Mendel)
Generation Zero (Hayden Zenith and Michael Morleone) defeated Alex Kingston and Chris Vice, Dan Moore and Jarrad Slate, and The Solution (AZ Vegara and The Warship) in a TLC Match to become #1 contenders for the EPW Tag Team Titles.

NEW ZEALAND:
New Zealand Wide Pro Wrestling, Petone, New Zealand, January 30
:
Ben Mana defeated Axl to retain the NZWPW NZ Heavyweight Championship

Philippines:
Philippine Wrestling Revolution, Iacademy Plaza Auditorium, Makati, Philippines, January 31
:
Pre show: The Network (James “IDOL” Martinez and “The Golden Boy” Chino Guinto) defeated Los Trabajadores
Bryan Leo defeated Rederick Mahaba
Ken Warren defeated Vintendo
Chris Panzer defeated Joey Bax
Royal Flush (Main Maxx and John Sebastian) defeated Jake de Leon and Mark D Manalo
Bombay Suarez defeated Peter Versoza
Ralph Imabayashi defeated The Apocalypse to retain the PWR Championship

Thailand:
Gatoh Move, Bluebox Studio, Bangkok, Thailand, January 25
:
Paksa defeated Dr Gore (Singapore Pro Wrestling)
Wayu and Riho defeated EK Baki and Emi Sakura
Masa Takahashi defeated The Statement Andruew Tang (Singapore Pro Wrestling)
Bad Company (P-Nutz and Golem Thai) defeated DJ Niro and Yuji Hino

(Results courtesy of the various promotions’ Facebook pages)

AUSTRALIA:
International Wrestling Australia, The Juniors, Kingsford, Australia, November 12
:
Josh Gatt defeated Ethan Hughz
Randal defeated Matt Bailey
Mikey Lord defeated”D-RAILER” Chris Abbott
Harley Wonderland and Rachel Rose defeated The Floozies (Charli Evans and Jessica Troy)
Apollo defeated Keegan to retain the IWA Trans Tasman Championship
Alex Titan and Ryan Eagles vs. Mark Mercedes and Tyson Gibbs ended in a no contest after Mercedes turned on Gibbs.
Ryan Eagles defeated Tyson Gibbs to become the new IWA Heavyweight Champion

Queensland Championship Wrestling, Queensland, Australia, November 13:
Simon Tokoroa and TJ Warrior defeated Street Revolution in the final of a Tag Team Gauntlet to become UPW Tag Team Champions
Natas won a Rumble Match
Flashman defeated Sweet Ass
Rip Reilly defeated Triple X, Thirteen and Ricky Rembrandt in a Four-Way Hardcore Match to win the QCW South and North QLD Titles

Australian Wrestling Entertainment, November 13:
Kyle Valiant defeated 5 Star Flash
Mike Mercy defeated Kingston Eclipse
The Masked Mauler defeated Major Miles
Luke Knight (w/Elecktra and Mr. Money) defeated Vinnie Vain (w/Miss Honey) to retain the AWE Championship
Big Bad Nick, Phil Picasso and “The Maniac” Wayne Mattei defeated The Money Stable (Bruza The Serb, Hudson Kai and Tukahe w/ Mr.Money) in a Steel Cage Match

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Australia, November 14:
Blunt Force Trauma (Jake Viper and Michael Weaver) defeated Tons Of Pain (Joey Triton and Mann Dozer)
Damien Synn defeated Ryan Winters
Acid Haze defeated “Nightmare” Eddie Draven to retain the Snakepit Adelaide Open Championship
The Empire (Doc Kinkaid and Matt Hayter) defeated Pop Nation (Adam Crowe and Bryan Lawson) to retain the Snakepit Tag Team Titles
King John E. Radic defeated Wam Bam Bellows
“Arch Duke” Jonnathan Corvidae Esquire III and The Revolution (Big Daddy Jack and Tex Rogers) defeated Ace Wilson, Gex Richards and Korey Kaiser
The Jackal defeated Blue Blood via DQ

Night Cap Wrestling Federation, November 14:
Cody Swift defeated Richie Taylor
Alistair defeated Marcus James
Gauntlet Match: Jeric Craven defeated CJ Redfield, then Jeric Craven defeated The Masked Menace to be reinstated and get a future title shot. Craven told NCWF owner The Captain that he now wants his birth name on his contract – Chris Law.
Andy Gold defeated Joey Eclipse to retain the NCWF Southern Star Championship. After the match Eclipse broke Gold’s wrist.
Avary defeated Felicity Briscoe and Kira Sommers
El Tecniko defeated Skip Sampson to become #1 contender for the Southern Star Championship
Pauly Thornton defeated Leon Knight to retain the NCWF Heavyweight Championship
Gabriel Wolfe defeated Tyler Frost in a No DQ Match.

Melbourne City Wrestling, Thornsbury Theatre, November 15:
Juice-XT (JXT and Mr. Juicy) defeated The Armstrongs (Jett and Jett Armstrong), Preston and Payne and Smart Casual (BJ and Ryan w/Pierce) to win the Juice-XT Invitational – Four Corners Elimination Match and become #1 Contender’s for the MCW Tag Team Titles
Syd Parker defeated Cletus and Rufio in the Air Force Three Match
Dowie James defeated Travis Banks to retain the MCW Intercommonwealth Championship
Hard Way Inc. (Jay Andrews and Mike Burr) defeated Axe 2 Grind (Fox Grinder and Josh “The Axe” Shooter) in a Tables Match
The Estate (Cousin Ali and Emanuelle w/Sebastian Walker) defeated The Loose and Wreckless (Adam Brooks and Dowie James) to become the new MCW Tag Team Champions
Kellyanne defeated Evie
Elliot Sexton defeated Tommy Hellfire (w/Siren Monroe) in a Steel Cage Match to retain the MCW Heavyweight Championship

Explosive Pro Wrestling, Cyril Jackson Recreation Centre, Perth, Australia, November 14:
EPW Tag Team Championship Gauntlet Match: Generation Zero (Hayden Zenith and “The Don” Michael Morleone) defeated EPW Tag Team Champions Cowboys and Indians (“Outlaw” Billy Williams and Eddy Bombay), Generation Zero defeated Dan Moore and Jarrad Slate, McMassive (Gavin McGavin and Mike Massive) defeated Generation Zero to become the new EPW Tag Team Champions
Bodhi McKenzie defeated Byron McKenzie in the Brother vs. Brother match
“Big Rig” Scotty Ryan defeated Adam Banks, Allyson Cruz, Prince Elliot Forbes, “Firefly” Felix Young, Jonathan Wimbledon, Jordan Bishop, Taylor King and Twitch to win the Last Chance Invitational Battle Royale after last eliminating Cruz.
Jonah Rock defeated Bobby Marshall in the brutal Monster Challenge
Logan Grey defeated Dan Steel, “Big Rig” Scotty Ryan and “Shotgun” Tyler Jacobs to win the Invitational Tournament Final
The Solution (AZ Vegara, ”The Messiah” Davis Storm and The Warship w/Amity Row) def. Alex ”AK-47” Kingston and ”The Smashing Machine” Chris Vice in the Solution Rules – Anything Goes Tornado Tag Match
Blair Brady defeated Michelle K. Hasluck (w/Prince Elliot Forbes)
Marcius Pitt defeated Damian Slater and Mikey Nicholls in a 3-Way to become the new EPW Champion

NEW ZEALAND:
Impact Pro Wrestling, John Locke Theater, Alfriston College, 550 Porchester Road, Manurewa, November 14
:
Carmen Rose defeated Megan Kate to win the IPWNZ Women’s Championship
Brodie Coast and Mason Daniels defeating Khan and Richards to become number one contenders for the New Zealand Tag Team Championships
Heavyweight title tournament quarterfinals:
James Shaw defeated Curt Chaos
Dal Knox defeated No Face
Liger defeated Brook Duncan
Johnny Idol defeated Shane Sinclair

AUSTRALIA:
Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Australia, October 9 and 11
:
Night one:
1. The Shadow Ninjas defeated “Dirty” Dingo Richards and Ryan Winters
2. The Shadow Ninjas defeated The Revolution (Big Daddy Jack and Tex Rogers) via DQ
3. Mann Dozer defeated A.J. Reid
4. J.M.C. defeated Joey Triton
5. Doc Kinkaid and Matt Hayter defeated Gex Richards and Marvin P. Newton
6. Joey Triton last eliminated J.M.C. to win a Battle Royal and become #1 contender for the Snakepit Adelaide Open Championship. Other competitors included A.J. Reid, ‘Dirty” Dingo Richards, Doc Kinkaid, Gex Richards, Marvin P. Newton, Matt Hayter and Ryan Winters
7. Snakepit FNF Champion “Nightmare” Eddie Draven defeated King John E. Radic via DQ

Night two:
1. The Shadow Ninjas defeated “Dirty” Dingo Richards and “Arch Duke” Jonnathan Corvidae Esquire III
2. Doc Kinkaid defeated Ben Brooks
3. Tons Of Pain (Joey Triton and Mann Dozer) defeated Monsters Inc (Eddie Draven and Gex Richards)
4. Adam Crowe defeated “Arch Duke” Jonnathan Corvidae Esquire III in an open challenge match
5. Skelethug defeated A.J. Reid
6. King John E. Radic defeated Wam Bam Bellows following interference from Doc Kinkaid
7. Bryan Lawson defeated Snakepit Sunday Slam Champion Lord Matt Hayter via count out

Melbourne City Wrestling, MCW Arena, Melbourne, October 10:
1. Tommy Hellfire (w/Siren Monroe) defeated Iron Spyder
2. Syd Parker defeated Muteki
3. Axe 2 Grind (Fox Grinder and Josh “The Axe” Shooter) defeated Jay Andrews in a Handicap Match
4. Rufio defeated InstaGraham
5. Charli Evans defeated Jessica Troy
6. Juice-X-T (JXT and Mr. Juicy) defeated Two Sexy Lads (Brook Duncan and Travis Banks)
7. MCW Intercommonwealth Champion Dowie James (w/Adam Brooks) defeated Emanuelle (w/Cousin Ali and Sebastian Walker) via DQ

Explosive Pro Wrestling, Cyril Jackson Recreation Centre, Perth, Australia, October 10:
1. Logan Grey defeated Jay Taylor
2. AZ Vegara vs. Liam Mendel ended in no contest after the Solution surrounded Mendel ready to attack until they were run off by Chris Vice and Alex Kingston.
3. Dan Steel defeated “Shotgun” Tyler Jacobs to advance to the Invitational Tournament final
4. Cowboys and Indians (“Outlaw” Billy Williams and Eddy Bombay) defeated The McKenzie Brothers (Bodhi and Byron McKenzie) after Byron attacked Bodhi and placed Bombay on top of his brother for the pinfall.
5. Alex “AK-47” Kingston defeated “The Big Man on Campus” Dean Valente
6. Damian Slater defeated Taylor King to retain the EPW Championship
7. Damian Slater defeated Allyson Cruz to retain the EPW Championship
8. Damian Slater defeated Lord Jonathan Wimbledon to retain the EPW Championship
9. The 30 person Royal Rumble ended in a draw after EPW Champion Damian Slater interfered and eliminated both Marcius Pitt and Mikey Nicholls. Both Pitt and Nicholls’ feet hit the floor at the same time. Other competitors included Alex ”’AK-47” Kingston, Amity Row, AZ Vegara, ”Outlaw” Billy Williams*, Blair Brady, Bodhi McKenzie, Byron McKenzie, ”The Smashing Machine” Chris Vice, Dan Moore, Dean Valente, ”The Messiah” Davis Storm, Eddy Bombay*, Prince Elliot Forbes, ”Firefly” Felix Young, ”Psychofett” Ferguson Block, Hayden Zenith, Jarrad Slate, Jay Taylor, Lord Jonathan Wimbledon, Liam Mendel*, Lucha Amarillo, Lucha Rojo, Micheal Morleone, Michelle K. Hasluck, ”Big Rig” Scotty Ryan, Taylor King, ”Shotgun” Tyler Jacobs and The Warship.

New Age Wrestling, NAW Arena, Albion, Australia, October 10:
1. “Mr. 24/7” Jake Navara defeated Morphine
2. Leon Knights defeated “The Player” Jake Lindo
3. Lunatic Militia (Joey Eclipse, Paul Thorton and Xavier Black) defeated H20 (Damian Rivers and Mitch Waterman) and Sketch
4. El Tecniko defeated Cody Swift to retain the NAW South Pacific Championship
5. Gabriel Wolfe defeated Zak Douglas via Ref Stoppage
6. Mad Dog McCrea defeated George “The Hitman” Julio via DQ
7. Judd “The Studd” Newman defeated “Psycho Cowboy” Benny Factor to retain the NAW Heavyweight Championship

Professional Championship Wrestling, Polish Club, Rowville, Australia, October 10:
1. “Nightmare” Chris Trio defeated WAIK to become the new PCW State Champion
2. The Supremacy (Nash Archer and Tome Filip) defeated Fury and Kazi to retain the PCW Tag Team titles
3. Alberto Bravo defeated “FanTabulous” Micky Jackson in a Tables Match and wins the Best of 3 series
4. Anthony Dangerfield & “Pitbull” Craig Cole (w/Benny English) defeated “Hypnotic” Chris Trance and The Enforcer
5. “Brick Wall” Lee Burns def. ? as a result of a stopped match due to injury
6. PCW National Champion “The Relentless” Mark Kage defeated Trikki in a non-title I Quit match

Riot City Wrstling, Latvian Hall, Wayville, Australia, October 10:
1. Marvel defeated Jett Armstrong
2. Green S.M.A.S.H. defeated Red S.M.A.S.H.
3. Cadie Tre (w/Tony Toro) defeated Zak Sabbath (w/FuZion)
4. “The Fastest Man Alive” Brad Smyth defeated Dean Brady, “Green Dragon” Mick Moretti and Nick Armstrong in the Key to the City Ladder Match
5. “World Class” Chris Basso defeated Concrete Davidson
6. Demi Bennett defeated Blair Alexis and Harley Wonderland in a Three Way Dance to become #1 Contender for the RCW Women’s Title
7. “Big” Brodie Marshall defeated Matt “Grimm” Basso to retain the RCW Championship

NEW ZEALAND:
Maniacs United, Henderson Valley School, Auckland, New Zealand, October 10
:
1. Blaze defeated Charlie Roberts
2. Jax Kasey and Hu$tla defeated Frankie Quinn and El Falcon
3. Graham Hughes defeated Jason Brody
4. JPE and Bobby G defeated Stix and Scarlett
5. Graham Hughes defeated Stix, Scarlett, Hu$tla, Jax Kasey, Frankie Quinn, Jason Brody, Kazu, Blaze, Charlie Roberts El Falcon and Bobby G in battle royal action
6. Kingston Eclipse defeated Rufguts to retain his Maniacs United Jackson Shield

AUSTRALIA:
AWA Grindhouse Wrestling, Brisbane, Australia, October 4
:
1. Rip Rielly defeated Turbo Wolf
2. Mega Cyclone defeated Johnny Hardwood and Lucas Gold
3. Kelso Kahoniz defeated Alex Sheppard to become #1 contender for the #YOLO Championship
4. Combat Wombat and Hugh Manatee defeated Team Fight or Die (Blair Seeker and Chet Jacobs) to win the AWA Q/League Championship
5. Bai Loong vs. Matty T ended in a no-contest after multiple interferences by both parties respective teams
6. Rufio defeated AJ Istria to retain the AWA Championship

Explosive Pro Wrestling, Perth, Western Australia, October 2:
1. Logan Grey defeated Taylor King
2. Blair Brady defeated Elliot Forbes (w/Michelle K. Hasluck)
3. Hughesy defeated Liam Mendel and “Big Rig” Scotty Ryan in a Triple Threat to win the inaugural Footy Cup
4. “The Smashing Machine” Chris Vice defeated Jay Taylor after accepting JT’s Open Challenge
5. “Firefly” Felix Young and The Solution (Amity Row, AZ Vegara and The Warship) defeated Allyson Cruz, Dan Steel and The McKenzie Brothers (Bodhi and Byron McKenzie) in a Elimination Intergender Tag Match
6. Alex “AK-47” Kingston defeated Adam Banks
7. Generation Zero (Hayden Zenith and Michael Morleone) defeated Dan Moore and Jarrad Slate in a Northbridge Street Fight

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pookara, Adelaide, Australia, October 3:
1. Marvin P Newton and Wam Bam Bellows defeated The Revolution (Big Daddy Jack and Tex Rogers)
2. Doc Kinkaid defeated Damien Synn
3. ”Cannonball” Kris Taylor defeated Lord Matt Hayter
4. Adam Crowe and Shadow Ninja #2 defeated Tons Of Pain (Joey Triton and Mann Dozer)
5. King John E Radic defeated Miss Fortune
6. Blue Blood and Tyler Daniels defeated Ace Wilson and The Jackal

International Wrestling Australia, Deni Ute Muster Play on the Plains Festival, Australia, October 2:
Tyson Gibbs defeated Mikey Lord to win the IWA Championship.
(Other results from event not known)

AUSTRALIA:
International Wrestling Australia, Club Toukley RSL and North Ryde RSL, Australia, August 21 and 22
:
Night One:
1. Randal defeated Alex Titan
2. Tyson Gibbs defeated Paris Pablo De Silva
3. Apollo and Matt Bailey defeated Josh Gatt and Keegan
4. Mikey Lord defeated “D-RAILER” Chris Abbott to retain the IWA Championship
5. Harley Wonderland and Rachel Rose defeated Charli Evans and Jessica Troy in IWA’s first ever Women’s Tag Team Main Event!
Night Two:
1. Paris Pablo De Silva defeated Josh Gatt
2. ”D-RAILER” Chris Abbott defeated TD
3. Apollo defeated Ethan Hughz to retain the IWA Trans Tasman Championship
4. Tyson Gibbs defeated Keegan
5. Mikey Lord and Randal defeated Alex Titan and Matt Bailey

Snakepit Adelaide Professional Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Australia, August 22:
1. The Revolution (Big Daddy Jack and Tex Rogers) defeated Snakepit Tag Team Champions Pop Nation (Adam Crowe and Bryan Lawson) via countout
2. Marvin P. Newton defeated ”Dirty” Dingo Richards
3. Michael Weaver defeated Acid Haze to become the New Adelaide Open Champion
4. ”Nightmare” Eddie Draven and Miss Fortune defeated Izzy Shaw and Matt Hayter
5. Damien Synn defeated King John E Radic via DQ
6. Blue Blood and Tons Of Pain (Joey Triton and Mann Dozer) defeated Ace Wilson and The Jackal in a Handicap Match

Adelaide Championship Wrestling, Karadinga Sports Centre, Adelaide, Australia, August 22:
1. Nacho Man defeated Mouse via count out
2. Joey Eclipse defeated Joe Mundie
3. Jesse Hendy defeated Zak Douglas
4. Damien Rivers defeated Faceless
5. Simple Simon defeated Cody Swift
6. The Barron defeated Jack Rossely

Explosive Pro Wrestling, Cyril Jackson Recreation Centre, Perth, Australia, August 22:
1. Cowboys and Indians defeated Dan Moore and Jarrad Slate, Emanuelle and JXT and The Hive (Bee Boy and the MANtis) to retain the EPW Tag Team titles
2. Tyler Jacobs defeated Alex “AK-47” Kingston [Invitational Tournament – Semi Final]
3. Hughesy def. Scotty Ryan [Invitational Tournament – Semi Final]
4. Marcius Pitt defeated Jonah Rock
5. McMassive (Gavin McGavin and Mike Massive) defeated Generation Zero (Hayden Zenith and Michael Morleone) in a Hardcore Rules Match
6. Logan Grey defeated Liam Mendel, Jordan Bishop and Taylor King in a Four Way Match to win the Rising Star Cup
7. Damian Slater defeated “The Smashing Machine” Chris Vice to retain the EPW Championship following interference from the Solution’s Amity Row, The Warship and newest member AZ Vegara.

Professional Championship Wrestling, Victoria, Australia, August 22:
1. Apocalypse defeated Ryan Rapid
2. Rocco and Ruff Security defeated Dubble Dragon and WAIK
3. Nate Cross defeated Stevie Filip
4. “Brick Wall” Lee Burns defeated James Marshall (w/Brodie the Roadie)
5. Cass Stone and Manny Gunner defeated Andrew Titan and Chris Trance
6. “Brick Wall” Lee Burns won a Royal Rumble to earn a Slam title shot

NEW ZEALAND:
New Zealand Wide Pro Wrestling, Belmont Memorial Hall, Belmont, New Zealand, August 22
:
1. Rodeo Drive defeated Wainui Express and James Shaw to become dual NZWPW/KPW Tag Team Champions
2. Kingston Eclipse defeated ‘Rufguts’ Roddy Gunn with Dreamcatcher (Via DQ)
3. ‘Team Vegan’ Shane Sinclair defeated Brodie Coast and Mrs Silver
4. Ben Mana defeated Curtis Castlewood to retain the NZWPW NZ Heavyweight Championship
5. Team Maniacs (JPE and Bobby G) defeated Team KPW (Scarlett and El Falcoln)
6. Misty defeated Tammy Lee
7. Over the Top: James Shaw eliminates ‘Rufguts’ Roddy Gunn to become the #1 Contender for the NZWPW NZ Heavyweight Championship at PowerPlay XII

AUSTRALIA
Explosive Pro Wrestling, The Game Sports Bar, Perth, Australia, July 24
:
1. Los Loco Luchas (Lucha Amarillo and Lucha Rojo) defeated Sexasaurus Rex (Jayceratops and Twitchadochus)
2. Bodhi McKenzie defeated ”The Don” Michael Morleone after he was distracted by McMassive
3. Marcius Pitt defeated Tommy Groves
4. Dan Moore and Jarrad Slate defeated Elliot Forbes and Michelle K. Hasluck after Slate pinned Michelle
5. Alex ”AK-47” Kingston defeated Ultimo Riggo (aka Scotty Ryan)
6. EPW Tag Team Champions Cowboys and Indians (Billy Williams and Eddy Bombay) defeated McMassive (Gavin McGavin and Mike Massive) via DQ after Generation Zero’s Michael Morleone interfered by hitting Williams
7. ”The Smashing Machine” Chris Vice defeated The Warship via DQ after the rest of the Solution interfered
8. Allyson Cruz, Chris Vice and Marcius Pitt defeated The Solution (Amity Row, Davis Storm and The Warship)

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Adelaide, Australia, July 25:
1. Damien Synn and The Jackal (Snakepit) defeated Tons Of Pain (Joey Triton and Mann Dozer – HRPW)
2. Izzy Shaw (Empire) defeated Kira Sommers (Snakepit)
3. Ace Wilson (Snakepit) defeated Blake “The Man” Mitchell (HRPW) and Tyler Daniels (Snakepit) in a Triple Threat Match to retain the Snakepit Championship
4. Gauntlet Match:
Doc Kinkaid (Empire) defeated AJ Reid (Snakepit)
“Nightmare” Eddie Draven (Snakepit) defeated Doc Kinkaid
Benjy The Clown (HRPW) defeated “Nightmare” Eddie Draven
Gex Richards (Snakepit) defeated Benjy The Clown
Matt Hayter (Empire) defeated Gex Richards
Blue Blood (Snakepit) defeated Matt Hayter
Blue Blood defeated Tex Rogers (Snakepit)
Blue Blood defeated DT Carter (HRPW)
Big Daddy Jack defeated Blue Blood via DQ
Big Daddy Jack defeated “Arch Duke” Jonathan Corvidae Esquire III
Tyler Daniels defeated Big Daddy Jack to win the Gauntlet Contact
5. Acid Haze (Snakepit) defeated “Cannonball” Kris Taylor (HRPW)
6. King John E Radic (HRPW/Empire) defeated Miss Fortune in a Intergender Match to retain the Snakepit Adelaide Open Championship
7. Pop Nation (Adam Crowe and Bryan Lawson) defeated Blunt Force Trauma (Jake Viper and Michael Weaver) in a TLC Match to become the new Snakepit Tag Team Champions.

WrestleRampage, Fowlers, Woodville, South Australia, Australia, July 25:
1. Link Barnett and Mike Boomer defeated “Gorgeous” Greg Graham and “Big” Willy Gibson
2. Havok defeated Robby “The Lion” Heart
3. Dean Valente defeated Boxcar Ox
4. El Destructor De Cerebro defeated El Chico De Oro
5. “Jag” Hartley Jackson defeated “The Smashing Machine” Chris Vice in a Hardcore Streetfight
6. Robby Heart won the 15-Man Battle Royale for the BBB Cup

Professional Championship Wrestling, Berwick Secondary College, Berwick, Australia, July 25:
1. Anthony Dangerfield defeated Manny Gunner
2. ”Nightmare” Chris Trio defeated Mr Big to retain the PCW State Championship
3. PCW National Champion Mark Kage defeated WAIK in a non-title match
4. Daniel Swagger defeated PCW Slam Champion Andrew Titan in a non-title match
5. The Enforcer (w/Benny English) defeated ”The Mozzie” Cass Stone
6. The Elements (Nate Cross and Tyler Frost) defeated Supremacy (Nash Archer and Tome Filip) in a Ladder Match to become the new PCW Tag Team Champions

New Horizons Pro Wrestling, Cockburn Youth Centre, Cockburn, Perth, Australia, July 25:
1. Liam Mendel defeated Switchblade via submission
2. Jarrad Slate defeated Jaxon Cross
3. King Shahil defeated ”Seychelles Senstion” JL Ah-Weng to win their Best of 3 series 2-1
4. Perth K9s (Dane and Odin) defeated Perth City Preachers (Felix Young and Jordan Bishop w/Zoe Quinn). Due to the match stipulation, PCP must now disband.
5. Kuhmana defeated ”Big” John Dozer to retain the NHPW Hybrid Championship
6. ”The Business” Aaron Jackson defeated Aaron O’Malley
7. Sex Mafia (David Nero, Jay Taylor and Michael Morleone) defeated NZ Tribe (Kaha Edmonds and Rhys Youngblood) in a Handicap Match

Outback Championship Wrestling TV tapings, Ashwood Performing Arts Centre, Melbourne, Australia, July 25:
Taping 1
1. Green S.M.A.S.H defeated Dean Brady
2. Kellyanne defeated Savannah Summers
3. Dowie James defeated JXT
4. Cletus defeated F.O.X
5. Josh “The Axe” Shooter and Mad Dog McCrea defeated OCW Tag Team Champions Gabriel Wolfe and Slade Mercer via DQ
Taping 2
1. F.O.X defeated Dean Brady
2. Vixsin defeated Demi Bennett
3. Josh “The Axe” Shooter defeated Gabriel Wolfe (w/Slade Mercer)
4. JXT defeated Cadman Turner
5. “Jurassic Punk” Syd Parker defeated Andy Phoenix
6. Mad Dog McCrea defeated Slade Mercer(w/Gabriel Wolfe) to retain his #1 Contendership for the OCW Heavyweight Championship

Adelaide Championship Wrestling, Northfield RSL, Peter Brown Drive, Adelaide, Australia, July 25:
1. Zak Douglas defeated Des
2. The Barron defeated El Neon
3. Simple Simon defeated The Barron via DQ
4. Joey Eclipse defeated The Nacho Man
5. “The Loose Cannon” Joe Mundie defeated Jack Rossely
6. The Regular Team (Cody Swift and El Tecniko) defeated The Outbackers (Jesse and Mouse) in a TLC match

All Action Wrestling, Wambro, Western Australia, July 25:
1. The Shark defeated ”The Philippine Dream” Julio
2. D.E.A (Delhi Dud Singh and Eric Owens) defeated Cody Wilson and Jack Prince to retain the AAW Tag Team titles
3. Marshall Davids defeated Dallas Knight in the $5,000 5 minute Challenge
4. Killah defeated JC Blade via DQ
5. “The Australian Sensation” Craven and TJ Max defeated The Foundation (Chris Target and James Grace) [Special referee: The Shark]

United Pro Wrestling, The Beenleigh Tavern, Beenleigh, Australia, July 25:
1. Jack Nova defeated Australian Wolf
2. Satisfaction defeated Chimera, The Duality Theory and Street Revolution in a Gauntlet Match to become the new UPW Tag Team Champions
3. Triple X Rated defeated Jade Diamond in Tribal Warfare
4. Alex Shepard defeated “The One” Hayden Zenith
5. D-Volt won the Paragon Gauntlet to retain the UPW Paragon title
6. Sara Jay defeated Lucy Hockley
7. Rip Rielly defeated Notorious M2P to retain the UPW Championship

Championship Wrestling Australia, Canley Vale, Australia, July 26:
1. Pineapple Militia (Keegan Brettle and Randal) defeated “D-Railer” Chris Abbot and Joshua Gatt and The Mediterranean Generals (Achilles and Osama Hussein) to retain the CWA Tag Team Titles in a 3-Way Match. Hussein suffered a nasty head laceration and concussion.
2. Creeper defeated 5 Star Flash after Flash was attacked by guest referee Sai. The referee was later fired from further proceedings by Commissioner C.J.Irwin.
3. DLicious (w/Gentleman Jack) defeated Tristan Lewis after interference from J.D.Wilson.
4. Jackson Spade defeated Johnny Vercetti in a No DQ match
5. Mikey Lord defeated Ethan Hughz
6. The Misfit defeated J.D.Wilson via DQ after interference from Gentleman Jack.
7. Tarlee defeated Niki Nitro via count out to retain the CWA Women’s Championship
8. Alex Titan defeated Matt Bailey to retain the CWA Heavyweight Championship

NEW ZEALAND:
Hughes Academy of Pro Wrestling, Kelston Intermediate School, Kelston, New Zealand, July 25
:
1. Shadow Ninja defeated Curtis Castlewood via pinfall
2. El Oro Maximo defeated Krystal Kayne via pinfall
3. Misty defeated the team of Tabitha and Frankie Quinn to become the new Hughes Academy Women’s Champion
4. Charlie Roberts defeated El Oro Maximo after Maximo answered the open challenge
5. Kauri Walker defeated Frankie Quinn via pinfall
6. Kartik defeated Chad Howard and Bryant in a gauntlet earning his chance to face Charlie Roberts for the Hughes Academy Championship

(Thanks to Australian Indy Wrestling and the Hughes Academy Facebook page for the results. If you know of any promotions in Australasia we aren’t covering please let us know. We would particularly like to extend this coverage to areas like Samoa, Tonga and Fiji if there are any shows there)