Posts Tagged ‘independent wrestling results’

(Quick results thanks to Donovan “Loudmouth” Blignaut):

Dark Match: Dreamchild defeated Taxi Queen
TJ Tremor defeated Monre Lee to win the WWP Developmental Championship (dubious fast count from referee)
Black Widow defeated Savannah Summers to win the Vacant WWP Ladies Championship
Tornado defeated Apollo
Kilimanjaro defeated Snitsky
Sons of Samoa (Afa Jr and LA Smooth) defeated Nightmare and Kwaito Kid to retain the WWP Tag Team Championship.
Xterminator defeated Jack Swagger
Devon Shooter defeated PJ Black, Carlito and Shelton Benjamin to become #1 contender for the WWP Commonwealth Championship.
Markus Burke defeated Mr Wrestling (with Zelda) to retain the WWP Heavyweight Championship

(A full report will appear on our Facebook page)

1wm

(Report by Leon Muston)

1 Steel Cage Match: Ananzi (with Lusinda) defeated Tornado and X-terminator in a triple threat to win the vacant WWP Intercommonwealth Championship
(WWP owner Mark Beale tried to have X-terminator removed from the match but was overruled by general manager Miss M. After the match a competitor from India, named Tiger challenged Ananzi to defend his title against him in India in September)
2. Celebrity match: Bianca van Wyk (Luister FM presenter) defeated Black Widow (guest referee: Miss M)
3. Celebrity match, Sumo rules: Dangerous Dean Biddulph (local Democratic Alliance ward councillor) defeated Daron Mann (Algoa FM DJ)
(Both guys were in sumo fat suits and could hardly walk let alone wrestle. All money from the match went to Protea Place of Safety)
4. Monre Lee defeated Andro Perseus (from Africa Wrestling Alliance)
5. TJ Tremor defeated Jay Riddick (two developmental wrestlers)
6. Sons of Samoa (LA Smooth and Afa Jr) defeated Nightmare and Kwaito Kid to win the vacant WWP World Tag Team Championship.
(Afa Jr landed badly flying over the top rope and was visibly limping but still managed to finish the match and get the win)
7. WWP Intercontinental Champion Devon Shooter defeated The Phantom.
(This non-title match replaced the scheduled title match vs ex-WWE star Carlito who never arrived due to problems with his passport)
8. WWP All-Africa Champion Kilimanjaro (from Nigeria) defeated Brody Steel (from Canada) in a non-title match
9. Main Event: Markus Burke (from Canada) defeated Mr Wrestling (with Zelda) to win the WWP World Heavyweight Championship
(This ends Mr Wrestling’s three and a half year title reign. End came when Zelda wanted Mr Wrestling to use the title belt. While the ref was distracted, Burke used the belt on Mr Wrestling)

1hwalogo.jpg

HWA results from Jump Street Vaal Mall, Vanderbijl Park, Gauteng, South Africa
(Results courtesy of Steve van Eeden)

Hector Payne defeated Mr Money
Dirty Jackson defeated Zizou Middoux (referee didn’t see low blow)
Steve Eden vs The Crow – no contest
Steve Eden, Zizou Middoux and Mr Money defeated The Crow, Dirty Jackson and Hector Payne

31wwpuhage

WWP results from Uitenhage Airfield, Uitenhage, March 31, 2017, thanks to Devon van der Westhuizen.

Warrior beat Ratel
Jay Riddick beat Monre Lee
Devon Shooter beat Phantom by disqualification

(Results courtesy of Donovan Blignaut):

Super X defeated Ultimate Nathan
Renegade defeated JDX
Kyle Ripley and Black Widow defeated Kwaito Kid and Patience
Kilimanjaro defeated The Loudmouth
Mr Wrestling defeated Tornado to retain the WWP World Heavyweight Championship

2hwa.jpg

(Thanks to Steve Eden for the results)

HWA ran a special event today (February 3) for the pupils at Florida Laerskool in Gauteng, South Africa.

Quick results:
The Ripper defeated The Masked Sensation via pinfall
Steve Eden defeated Dirty Jackson when he hit the Eden Slam.
In a special match between two of the school’s teachers, Mr Matt beat Mr Marinus via pinfall

WWP live at the Kierieklapper Festival (thanks to Donovan Blignaut):

Hotaru defeated Renegade
Kyle Ripley defeated Ultimate Nathan
Super X defeated The Great Masondo
Mr Wrestling vs Loudmouth vs Jay Titan in a triple threat for the WWP Heavyweight Championship ended in a no contest due to interference from Black Widow – Mr Wrestling remains champion.

Australasian Wrestling Federation, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, Australia, June 25-26:
Day 1: Session 1
80’s Art (Luciano Da Vinci and Scotty Haim) defeated Generation Zero (Hayden Zenith and Michael Morleone) to retain the AWF Tag Team titles
Jagger Stevens defeated Dan Steel
”Dragonheart” Kai Drake and Roxy Ryot defeated Shadows of Alastor (Felix Young and Jarrad Slate)
Session 2
”Dragonheart” Kai Drake defeated Hayden Zenith to earn a shot at the SHWA Championship
The Pirates (Dan Steel and The Wraith) defeated McMassive (Gavin McGavin & Mike Massive)
Del Cano defeated Jagger Stevens
Session 3
The Pirates (Dan Steel and The Wraith) defeated Hayden Zenith and Taylor King
”The Don” Michael Morleone defeated ”Dragonheart” Kai Drake to retain the SHWA Championship
80’s Art (Luciano Da Vinci and Scotty Haim) and Roxy Ryot vs Jagger Stevens and Shadows of Alastor (Felix Young and Jarrad Slate) ended in no contest
Day 2
Session 1

Del Cano defeated Dan Steel, Felix Young and Jarrad Slate in a four-way match
”Dragonheart” Kai Drake defeated Jagger Stevens
Roxy Ryot defeated Taylor King
Session 2
Roxy Ryot won the annual Supanova Rumble
Session 3
”Dragonheart” Kai Drake defeated Taylor King
Del Cano defeated Luciano Da Vinci
Roxy Ryot defeated Felix Young

Outback Championship Wrestling presents House of Hardcore, Burwood East, Victoria, Australia, June 24:
Hurricane Helms defeated Mohamad Ali Vaez
Syd Parker defeated Adam Brooks
Mr. Juicy, Mike Burr, Josh Shooter and OCW Tag Team Champions Dowie James and JXT (w/Vixsin) defeated Slade Mercer, Gabriel Wolfe, Cadman, Big Cuz and Sketch (w/Freddie Gold) in a 10-man tag team match
Mark Silva defeated Bull Dempsey
Cletus defeated Mad Dog McCrea to win the OCW World Heavyweight Championship!
Mickie James defeated Victoria
#1 Contenders Four Corners Hardcore Match: Carlito (w/Willow) defeated Tommy Dreamer, Krackerjak and Andy Phoenix to become #1 Contender for the OCW World Heavyweight Championship

International Wrestling Australia, New South Wales, Australia, June 24:
Night One, The Juniors Kingsford, Sydney:
Mehmet won the special bonus rookie battle royal to earn an IWA talent contract.
Paris De Silva defeated Josh Gatt
Mikey Lord defeated Keegan
Randal defeated Apollo to retain the IWA Trans Tasman Title
Matt Bailey vs. Full Force Mat Rogers ended in a double count out.
Ryan Eagles defeated Tyson Gibbs with the help of “Special Guest Referee” Mark Mercedes.
Harley Wonderland defeated Erika Reid
Alex Titan defeated Jonah Rock to retain the IWA Heavyweight Championship

Night Two: Sharks Leagues Club, Woolooware:
VIP (Jarrod Idol and Jax Jordan) defeated Mehmet and Zac Falzon in a bonus rookie tag match.
Keegan defeated ‘D-RAILER’ Chris Abbott and Josh Gatt in a Triple Threat Match.
Apollo vs Full Force Mat Rogers ended in a double count out.
Randal defeated Paris de Silva to retain the IWA Trans Tasman Title
Alex Titan defeated Ryan Eagles to retain the IWA Heavyweight Championship with the help of Mark Mercedes.
Tyson Gibbs defeated Jonah Rock
Harley Wonderland and Bindi Valentine defeated Erika Reid and Rachel Rose
Mikey Lord defeated Matt Bailey in a No DQ match!

Pro Wrestling Goulburn, Goulburn Workers’ Club, Goulburn, New South Wales, Australia, June 26:
Quarterfinals:
Crofty defeated Doc Archer
Chris Abbott defeated Rob Mezzenger
Nick Maltino defeated Jarrod Idol
Keegan defeated Josh Gatt and Turkish Delight
Semifinals:
Nick Maltino defeated Chris Abbott
Keegan defeated Crofty
(Non-tournament): Erika Reid defeated Jax Jordan
Final:
Keegan defeated Nick Maltino to win the Goulburn Tournament

GERMANY:
German Wrestling Federation, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, June 24-25:
Night One
:
King Of Kiel Quarterfinals:
Andre Trucker defeated Cem Kaplan
Rambo defeated Slinky
Pascal Spalter defeated Pete Bouncer
Ivan Kiev defeated Murat AK
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Dojo Dragons (Dojo Dragon 1 and Dojo Dragon 2) and Gefreiter Richter and Gefreiter Weber in a three-way tag team match
Orlando Silver defeated Cash Money Erkan to retain the GWF Middleweight Championship

Night Two:
King Of Kiel Semifinals:
Andre Trucker defeated Rambo
Pascal Spalter defeated Ivan Kiev
The Decent Society (Ahmed Chaer and Crazy Sexy Mike) defeated Alexander von Fröhlich and Felix Highfly, and Gefreiter Richter and Gefreiter Weber in a three-way
Pete Bouncer defeated ???
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Cash Money Mafia (Cash Money Erkan and Murat AK) to retain the GWF Tag Team Championship
Orlando Silver defeated Cem Kaplan
King Of Kiel Final: Andre Trucker defeated Pascal Spalter

IRELAND:
Over the Top Wrestling, Tivoli Theatre, Dublin, Ireland, June 26
:
Pete Dunne defeated El Ligero
The Kings Of The North (Bonesaw and Damien Corvin) defeated Angel Cruz and The Fabulous Nicky
Jordan Devlin defeated Tyler Bate
The Gymnasties (B. Cool and Sammy D) (w/Justin Shape) defeated Colt Cabana and Workie to retain the OTT Tag Team Championship
Martina defeated Katey Harvey by DQ
OTT No Limits Title Match: Luther Ward vs Damian O’Connor – No Contest

ITALY:
RIW, La Briosa, Italy, June 26
:
TIR defeated El Nazareno, Amazing Guerrera, Original Italian Tiger, Raider and Antares in a #1 contenders rumble
Original Italian Tiger and Amazing Guerrera defeated El Nazareno and Raider
G King defeated TIR to retain the RIW Championship

Rome Wrestling Academy, Fiumicino, Rome, Italy, June 25:
Italian Gladiator defeated JK (with Dr. Abominio)
Felix defeated Dave Blasco by DQ
Italian Gladiator and Felix defeated Dave Blasco and JJ Zazà

Adriatic Special Combat Academy, Fitness Club, Almenno San Bartolomeo, Bergamo, Italy, June 25:
Pre-show:
Mark Fit defeated Paul Robinson
Red Devil defeated Josh Bodom
Tommy End defeated Iceman
Marty Scurll defeated Trent Seven

Main Show:
David Graves defeated Brutus in a hardcore match
Arcadia (Horus and Kyo Kazama) defeated Iceman and Trent Seven to win the vacant ASCA Tag Team Championship
Zack Gibson defeated The Greatest
Mr. Excellent defeated Hydra
Il Lupo defeated Charlie Kid in a two out of three falls match
Doblone defeated Davey Boy
Kyo Kazama defeated Chris Renfrew
Tommy End defeated Marty Scurll

NORWAY:
Norsk Elite Wrestling, Union Scene, Drammen. Norway, June 24:
Family Show
:
Bjørn Sem defeated Adrian Storm
Erik Isaksen defeated Ketil Olaisen
Maiken defeated Kira
NEW Norwegian Title Match: Bjørn Sem defeated Turbo (c) by Count Out
UFO defeated Fenris, Garm Støylen and Klin Kokos in a four-way elimination match

Over-18 Show:
UFO defeated Garm Støylen
Klin Kokos defeated Fenris by DQ
Fenris and Garm Støylen defeated Klin Kokos and UFO
Kira defeated Maiken
Turbo defeated Bjørn Sem to retain the NEW Norwegian Championship
Sensuelle Rose defeated Allan Ackles
Ryan Howard defeated Adrian Storm and Erik Isaksen in a three-way no rules match

(Results courtesy of Cagematch and Zona Wrestling)

sapw june 18

1. Griffin defeated Harliquinn
2. Angel defeated Raven via DQ
3. Big Fire and Mr USA defeated Cowboy and The Bandit
crow zizou
4. The Crow defeated Zizou Middoux to retain the SAPW Heavyweight Championship
5. The Jackal defeated Hector Payne to become inaugural SAPW Hardcore Champion