Posts Tagged ‘Israeli Wrestling League’

DUBAI
Dubai Pro Wrestling, HM Fitness Centre, Al Quoz, Dubai, December 18
:
The Vigilante defeated Cryptid
Crimson Cage defeated Joelle Hunter
Mr. Smiley w/ The Trickster defeated Arabian Knight
Asero vs The Pharaoh double count out
Fayez Al Emarat defeated a mystery wrestler
Savage Sam defeated Lord Socrates w/ Delzin Suzuki
Raj defeated Majid Hash

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Mabuza Hall, Rehovot, Israel, December 14
:
The Candy Crushers (Idan Boulder and Shay Blanco) defeated Rixon Ruas and Tal Bar-On
Pillar Of Fire defeated Tomer Shalom
The Leopards (Black Leopard and White Leopard) defeated Da Shanell and Kronos (w/Da Style)
IWL Heavyweight Title Match: Max Havok (c) vs. Sharon Palty – No Contest

HONG KONG:
Hong Kong Pro Wrestling Federation, Hong Kong, December 20
:
Jason Lee defeated Andruew Tang to win the AWGC Junior Heavyweight Championship

(Results courtesy of Cagematch, Dubai Pro Wrestling and Andruew Tang)

Advertisements

DENMARK:
Dansk Pro Wrestling, Katapulten Arena, Aarhus, Denmark, October 18:
:
(Note: Drew Galloway was stripped of both the DPW and UEWA titles for not travelling to this event and matches were held for the vacant titles)
Afternoon Show:
Nitro Green defeated Johnny Casanova by DQ
Kool Krede and Nitro Green defeated Big D and Johnny Casanova
Janne Walterz defeated Leeloo
Chaos defeated Kay Jutler
Demolition Davies and Ravn defeated Michael Schenkenberg in a two-on-one handicap match to retain the DPW Tag Team Title
FVN defeated Steinbolt to win the vacant DPW Heavyweight Title
Steinbolt defeated FVN to win the DPW Heavyweight Title in an immediate rematch

Evening Show:
Big D defeated Nitro Green
Demolition Davies and Ravn defeated Los Classicos (Carlito Classico and Carlos Classico) to retain the DPW Tag Team Championship
FVN defeated Michael Schenkenberg
Johnny Casanova and Kay Jutler defeated Kool Krede and Metalhead
Leeloo defeated Den Gule Fare
Chaos defeated Steinbolt to win the vacant UEWA European Heavyweight Title

Wrestling.dk, Gigantium Stadium, Aalborg, Denmark, October 16:
Zach White defeated Tony Zane
Emeritus Midnight defeated Joe North
Kristian Thorn defeated Michael Fynne to retain the WDK Championship

FRANCE:
International Catch Wrestling Alliance, Laval, France, October 17
:
Diego Frost defeated Oz
Morgane Leigh defeated Kira
Le Petit Ange and Senza Volto defeated Antoine Le Resplandissant and El Tetanos
Damien Barone defeated Jack Spayne
Kaleah Black and Kalypso defeated Amale Winchester and Jazz Lanka
Peter Fischer defeated Cormac Hamilton
Tristan Archer defeated Lucas Di Leo to retain the ICWA France Heavyweight Title

GERMANY:
Power of Wrestling, Festzelt auf dem Schützenplatz, Hannover, Germany, October 16
:
James Mason defeated Dave Mastiff by DQ
POW Junior Title Qualifying Match: Michael Jaritz defeated Rockn Rolla
Joe Legend defeated Demolition Davies (w/Amber Rox) in a tables match
Rampage Brown defeated Scotty Saxon
Murat Bosporus defeated Hakeem Waqur
The British Invasion (Douglas Williams and Nick Aldis aka Magnus) defeated Chris Raaber and Ulf Hermann

Maximum Wrestling, MAX Nachttheater, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, October 16:
Pete Bouncer defeated Andre Trucker
Leon van Gasteren defeated Frederik Nielsen, Kay Jutler and Koray in a four-way match
Michael Knight defeated Ivan Kiev by DQ in a submissions match
Nikita Charisma defeated Masterpiece Marsellus (w/Bo Jones)
Steinbolt defeated Michael Schenkenberg to win the vacant Maximum Title
Drew Galloway defeated Chaos and Apu Singh to retain the Insane Championship Wrestling World Heavyweight Title and win the UEWA European Heavyweight Title (which we would be stripped of two days later)

Westside Xtreme Wrestling, Germany, October 17 and 18:
Night one, Maimarktclub, Mannheim, Baden-Württemberg, Germany
:
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Kim Ray (w/Ivanov) defeated Aaron Insane to retain the wXw Shotgun Title
Sasa Keel defeated Ivanov
Robert Dreissker (w/Adam Polak) defeated Big Daddy Walter
Emil Sitoci and Marty Scurll defeated Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack)
Karsten Beck defeated Big Ryck (aka Ezekiel Jackson) to retain the wXw Unified World Wrestling Title
Jeff Jarrett defeated Absolute Andy

Night two, N8Werk Arena, Saarbrücken, Saarland, Germany:
Big Daddy Walter defeats Bobby Gunns
Mike Schwarz defeated Vincent The Beast
The Rotation defeated Kim Ray (w/Ivanov) in a non-title match
Ivanov defeated Aaron Insane
Big Ryck (aka Ezekiel Jackson) and The Champions Of Champions (Absolute Andy and Bad Bones John Klinger) defeated Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)
Sasa Keel defeated Toby Blunt
Emil Sitoci defeated Da Mack
Axel Dieter Jr. defeated Robert Dreissker (w/Adam Polak) by DQ

IRELAND:
Over the Top Wrestling, Tivoli Theatre, Dublin, Ireland, October 17
:
Ryan Smile defeated Jordan Devlin
Logan Bryce defeated “Jumping” Jake O’Brien in a loser leaves town match
Luther Ward defeated Dunkan in a no holds barred match
Rocky Mac and Lucha Flats defeated Corvin, Bonesaw and Paul Tracey w/William J Humperdink by DQ
Angel Cruz defeated Martina
Pete Dunne defeated Mark Andrews to retain the NLW Championship

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Rehovot, Israel, October 13
:
Sharon Palty defeated Da Shanell, Black Leopard and White Leopard in fatal four way #1 contenders match
Pillar of Fire defeated Udi Fitness
Rixon Ruas and Tal Bar-On defeats The Candy Crushers and Guy Shaked in a two on three handicap match
Kronos(W/ Da Style) defeated The Sini
Max Havok defeated Iceman in a table match to retain the IWL Heavyweight Title.

NETHERLANDS:
Pro Wrestling Holland, OJC Solution, Hillegom, Netherlands, October 17
:
PWH Academy exhibition match ended in no contest due to interference by Kid Lux
Tengkwa defeated Kid Lux by DQ
Richie Julio and Jamie DLC defeated Hard Rock Inc.
Lloyd Pengel defeated Young Money Chong and Dragan to win the PWH Television Title
Sumerian Death Squad (Tommy End and Michael Dante) defeated Wesley Croton and Mot van Kunder to win the PWH Tag Team Titles
Courtney defeated Danni D (first ever women’s match at PWH)
Ymah defeated Big Geert in a career vs career match
Johnny Evers defeated Gabriel Angelfyre to retain the PWH Championship

SPAIN:
White Wolf Wresting, Madrid, Spain, October 17
:
Buffalo Riff and Francesco Palazzo defeated Adam Chase and Morgan Knight
Samoa Fénix defeated Edu “El Valuro” and Rod “Zayastiles” in a triple threat match
Byron Savage vs Caretaker – double pin draw
Hades defeated Gortrak in an open challenge to retain the WWW Extreme Championship
Paolo and Ruky vs Payne and Yunke – no contest
Banshee defeated Kaira
Pimp Ross defeated Elvis Harrison in a non-title match to earn a shot at the tag titles

SWITZERLAND:
Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal Bümpliz, Schönbühl, Bern, Switzerland, October 16
:
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Laura Wellings vs. Moxie – No Contest
Alpha Female defeated Laura Wellings and Moxie in a handicap match
Maik Tuga defeated Marty Scurll in an I quit match
Drake Destroyer defeated Big Ryck (Ezekiel Jackson)
SWE Title # 1 Contendership Six Way Ladder Match: Marius Al-Ani defeated Cash Crash, Chris Andrews, Chris Colen, El Ligero and TKO
Nacho Libre (Pancho and Sancho) and Pascal Spalter defeated Juvenile X, Patrick Schulz and Peter White
Bad Bones John Klinger defeated Diablo to win the SWE King of Switzerland title
Michael Kovac defeated Jeff Jarrett

(Results courtesy of Cagematch, Israeli Wrestling League, Over the Top Wrestling’s website and the Facebook pages of Pro Wrestling Holland and White Wolf Wrestling)

My apologies for being late with this wrap-up this week. My wife had a baby (three weeks earlier than expected) on Monday, so my time on the computer has been extremely limited.

DENMARK:
Bodyslam, Ceres Park and Arena, Aarhus, Denmark, August 22
:
Rick Dominick (w/Grace) defeated Janne Walterz
Kristian Thorn defeated Chris Ridgeway
Aries vs. Silvio Bazz – No Contest
Heimo Ukonselkä and Robbie E defeated Axel Steele and Harley Rage
Emeritus Midnight (w/Hailey) defeated Killer Karlson
Tank defeated Michael Fynne (w/Michael Jøden)

Dansk Pro Wrestling, Remissen, Randers, Denmark, August 22:
FVN defeated Nitro Green
DPW Light Heavyweight Title Steel Cage Match: Johnny Casanova (c) vs. Ravn – No Contest
Steel Cage Match: Kool Krede defeated Big D
Steel Cage Match: Starbuck defeated The Beast
Steel Cage Match: Lou King Sharp defeated The Geek
Best Two Out Of Three Falls Steel Cage Match (Special Referee: Starbuck): Ken Anderson (aka Mr Anderson) defeated Chaos

GERMANY:
German Hurricane Wrestling, Sandhase, Nauheim, Hessen, Germany, August 22
:
Maggot and Misfit defeated Grid Iron (Aaron Insane and Chris Rush) by DQ
Drake Destroyer defeated Mohamed Jnibi
Purple Playa and Steve Valentino defeated Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven) by DQ
Bad Bones John Klinger (w/Johanna Jäger) defeated Ken Floyd (w/Stella)
Eight Man Elimination Tag Team Match: Grid Iron (Aaron Insane and Chris Rush) and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven) defeated Maggot, Misfit, Purple Playa and Steve Valentino
Three Way Match: Sasa Keel defeated Karsten Beck and Thunder Hawk

HUNGARY:
Hungarian Championship Wrestling, Dürer Kert, Budapest, August 22
:
Renegade defeated Miki Biro to retain the HCW Championship
(Other results not known)

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Great Alternative Sports, Israel, August 17
:
Tal Bar-On defeated Udi Fitness
Psycho D defeated Rixon
Candy Crushers defeated Ken Kerbis and Sharon Palty
Hawaii Allen defeated Shanell
White Leopard defeated Amit Oren
Black Leopard defeated De Style in a no DQ, no count-out, loser must retire match
Max Havok defeated Ben “Iceman” Rozin to win the IWL Championship

NORWAY:
Norges Wrestlingforbund (Norwegian Wrestling Federation), BUL-Salen, Oslo, Norway, August 22
:
Ungt Blod Tournament 2015 Semi Finals: Argon defeated Allan Ackles; Heresh Kurdi defeated Ruslan
GromKnoke (Grom Gravalid and Knoke) defeated TnT (Natasja and Tommy P) and Krigsherrene (Bjørn Sem and Hannibal) in a triple threat match to retain the NWF Tag Team Championship
Argon defeated Heresh Kurdi to win the Ungt Blod Tournament 2015
Adrian Storm defeated Siggy Løseth
Daniel Sebastian defeated Erik Isaksen to win the NWF Heavyweight Championship

(Results courtesy of Cagematch.net, the HCW Facebook page and sent to us directly by IWL)

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling, Markthalle, Halle, Germany, May 29:
Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) and Ivan Kiev defeated Die Schilds (Bobby Gunns and Vincent The Beast) and Peter Fischer
Michael Schenkenberg defeated Jurn Simmons
Ilja Dragunov defeated Tommaso Ciampa to retain the wXw Shotgun Championship
Big Damo Damian O’Connor defeated Mike Schwarz in a tables match
Bad Bones John Klinger defeated Demolition Davies, Michael Dante and Scotty Saxon in a four-way match
Tommy End defeated Matt Sydal
Karsten Beck defeated Big Daddy Walter to retain the wXw Unified Heavyweight Championship

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Mabuza Hall, Rehovot, Israel, June 1
:
The Leopards (Black Leopard and White Leopard) defeat Da Style and Kronos The Barbarian by DQ
Rixon Ruas defeated Udi M
Idan Boulder and Shay Blanco defeated Gilad and Guy
Psycho D defeated Tal Bar-On
Ben Rozin defeated Ken Kerbis and Max Havok in a three-way match to retain the IWL Heavyweight Championship.

NETHERLANDS:
Dutch Pro Wrestling, De Leuningjes Arena, Poeldijk, Netherlands, May 31
:
Danny Love and John Evers defeated Zero10 (Carlos Roberto and Daniel van Kuijk)
Angus McQueen defeated Sgt. Frank Nitro
Max Damon defeated Chris Willson
Alex Cyanide defeated Kenzo Richards
Carlos Roberto defeated The Trouble Maker
Dutch Heavyweight Title Match: Emil Sitoci defeated Santos (c) by DQ

SWITZERLAND:
Swiss Wrestling Entertainment, Sternensaal, Bümpliz, Switzerland, May 30
:
Chris ‘Shark’ Andrews defeated Marius AL-Ani
Diablo defeated Air2Style, Karsten Beck, Syndrome, La Parca Suiza and Pancho in a battle royal
Maik Tuga defeated Robert Dreissker
Bad Bones John Klinger defeated Tommaso Ciampa
Cash Crash defeated T-K-O
Sara Marie Taylor defeated Chardonnay and Laura Wellings
Drake Destroyer defeated Pascal Spalter to retain the SWE Championship.

(Results courtesy of the federations’ Facebook pages and Cagematch.net)

BELGIUM:
Belgian Catch Wrestling Federation, Florennes, Belgium, May 3
:
Big Joe defeated Alex Legrand
Johnny Evers defeated Zad
Black Cobra defeated Aviator
Mot van Kunder, Eddie Dark and Andynamite defeated Chris Sky, Matt Scorpion and Joey D
MBM and Zitch defeated Corentin and Axel
Blake Andersen defeated Antic Warrior (w/ Calypso)
Priscilla and Emily Sauvage defeated Kim Berley and Shanna

FINLAND:
Fight Club Finland, Pressa, Helsinki, Finland, May 2
:
Sly Sebastian and Starbuck defeated King Kong Karhula and Pyöveli Petrov
The Beast defeated Jessica Love
Jami Aalto and Joeye Impact defeated The Constrictors (Ricky Vendetta and Stark Adder)
Mikko Maestro defeated Heimo Ukonselkä by DQ
Jake Luupää and Vili Luupää defeated HC Andersen and Robert Holmström, and Murskaaja Mieto and Tohtori Ioni
Julia Kyy vs Regina vs Sara Elektra – No Contest
Valentine defeated Jimmy Gavroche to retain the FCF Finnish Heavyweight Championship

FRANCE:
Tigers Pro Wrestling, Marseilles, May 2
:
Quarterfinals:
Jefferson defeated Senza Volto
Dr Johnny Hogger defeated Casey
Ragnar Rok defeated Jordy Style
Vince’Nt defeated Blue Falcon
Semifinals:
Jefferson defeated Johnny Hogger
Ragnar Rok defeated Vince’NT
Final:
Ragnar Rok defeated Jefferon

GERMANY:
German Wrestling Promotion, Markgrafensaal, Schwabach, Bayern, Germany, May 1
:
Mr. Wrestling V defeated Johann Schuster
Shanna defeated Stella
Ken Floyd defeated Jonny Storm to retain the GWP Dragonhearts Championship
Murat Bosporus defeated Crazy Sexy Mike to become #1 contender for the GWP World Championship
Dragonhearts Title #1 Contendership Battle Royal: Ivan Kiev defeated Aaron Insane, Bam, Blaze, Boombastic, Bruder Chaos, Cash Money Erkan, Chris Rush, Dean Jazzman, Farmer Joe, Felix Reiter, MC Logan, Mohamed Jnibi, Rambo and The Insane Killer
Joel Redman defeated Chris Colen to become #1 contender for the GWP World Championship
Doug Williams defeated Sasa Keel to win the WrestlingCorner.de Title Championship
Mr. Wrestling V defeated Doug Williams to win the WrestlingCorner.de Title Championship
Will Ospreay defeated Emil Sitoci, Marty Scurll and Paul Robinson
Absolute Andy defeated Rob Terry to retain the GWP World Championship
Juvenile X defeated Absolute Andy to win the GWP World Championship

Westside Xtreme Wrestling, Turbinenhalle, Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany, May 2 and 3:
Night one:
Hot and Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) and Juventud Guerrera defeated Miguel Ramirez, Toby Blunt and Ultimo Dragon
Robert Dreissker (w/Adam Polak) defeated Chris Brookes
Ilja Dragunov defeated Jurn Simmons to retain the wXw Shotgun Championship
wXw World Tag Team Title Match: James Storm and Mike Schwarz defeated French Flavour (Lucas Di Leo and Peter Fischer) by DQ
James Storm and Mike Schwarz defeated French Flavour (Lucas Di Leo and Peter Fischer) in a no DQ match to win the wXw World Tag Team Championship
Kay Lee Ray defeated Toni Storm
Absolute Andy and X-Pac defeated Keel Holding (Kim Ray and Sasa Keel)
Big Daddy Walter, John Klinger and Yoshihiro Takayama defeat Karsten Beck, Mason Ryan and Tyler Bate
Matt Sydal defeats Marty Scurll

Night Two (Alte Seilerei, Mannheim, Baden-Württemberg, Germany):
Miguel Ramirez and Ultimo Dragon defeated Da Mack and Toby Blunt
Robert Dreissker defeats The Rotation
James Storm and Mike Schwarz defeated French Flavour (Lucas Di Leo and Peter Fischer) and Mason Ryan and Tyler Bate to retain the wXw Tag Team Championship
Melanie Gray defeated Toni Storm
Die Schilds (Bobby Gunns and Vincent The Beast) defeated Chris Brookes and Yoshihiro Takayama
Absolute Andy, Big Daddy Walter, Bad Bones John Klinger and X-Pac defeated Keel Holding (Aaron Insane and Kim Ray), Karsten Beck and Kevin Roadster

New European Championship Wrestling, NEW Hotspot, Hessdorf, Bayern, Germany, May 2:
The WRising Guy defeated Mr. Exotic Erotic
Mexx vs. T-K-O – Double Knout Out (falls count anywhere match)
Big Steve defeated The Hellvetic Warrior in a first blood match
Schizo Rik Stalwart and Tyler Slade defeated Felix Reiter and Zacharias Falk and Georg Gwärch and Tommy Blue Eyes in a Berchkerwa Brawl Three Way Tag Team Match
Marius Al-Ani defeated Juvenile X, Scotty Saxon and Travis Cross in an Escape to Destiny Qualification Ladder Four Way Match
Cash Crash defeated Fast Time Moodo in a Street Fight
Adrian Severe defeated Demolition Davies in a TLC match to win the NEW World Heavyweight Championship

ISRAEL:
Israeli Wrestling League, Israel, May 4
:
Ken Kravis and Max Havok defeated the Canadian Krushers
Rickson defeated Roass de Chanel
Iceman defeated White Leopard

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Località Ponterio, Todi, Perugia, Italy, May 3
:
Trofeo Todi 2015 Tournament Semifinals:
Rafael defeated Bon Giovanni
Charlie Kid defeated Ombra
Non-tournament matches:
Mr. Excellent defeated Alex Flash
Red Devil defeated Tempesta to retain the ICW Italian Championship
Irene defeats Cheyenne
Trofeo Todi 2015 Tournament Final: Charlie Kid defeated Rafael

NETHERLANDS:
Pro Wrestling Holland, Ex Voto, Jacoba van Beierenweg, KZ Voorhout, Netherlands, May 2
:
Young Money Chong defeated Joey D
#1 Contender for the PWH TV Championship: Jamie DLC defeated Richie Julio, Big Geert and Ymah
Mot van Kunder defeated Eddie Dark
Wesley Croton defeated Michael Dante
Dragan defeated Jamie DLC to retain the PWH TV Championship
Team PWH (Tengkwa, Johnny Evers and Gabriel Angelfyre) defeated Hard Rockin Inc. (Jeff McCready, Jimmy Lightning and Nick Mustayne)

POLAND:
Do or Die Wrestling, Gimnazjum Nr 8, Gdansk, Poland, May 2
:
Piękny Kawaler defeated Boskiego Ostrowskiego
Luxus won a battle royal
Mira defeated Biankę
Robert Star defeated GREGa in a rock vs rap hardcore match
Kamil Aleksander defeated Kaszuba and Obywatela K in a handicap match

SPAIN:
Pro-Wrestling Euskadi, Sala Bilborock, Bilbao, Spain, May 2
:
Jorge Carranza defeated Jorge Escudo
Leon Dorado defeated Pol Badia and Tony Trivaldo
Santeria defeated El Druida in a career vs career match
Ricky Barcelo defeated Resistencia and Trece Mascaras
La Pulga defeated Red Eagle to retain the RCW Championship
Bad Boy defeated Joe E. Legend

SWITZERLAND:
Swiss Power Wrestling, Taco’s Bar, Lausanne, Switzerland, April 29
:
Rob Iron defeated Tormentor
Diamond Daniels defeated Yoshihiro Yamada to win the SWP French Championship
Jason defeated El Carnaciero
Adrian Johnatans defeated Akuma to retain the SWP Swiss Championship