Posts Tagged ‘Jonathan Gresham’

BELGIUM:
Pro Wrestling Allstars and SLAM Wrestling Academy joint event, Het Welzijn, Hemiksem, Belgium, October 3
:
Steve Venom defeated Cyborg
Mister Scott defeated Rami Romeo
Rob Raw defeated John Doe
Spike Bones defeated TNK
Kazza G defeated Audrey Bride to win the PWA Queen of Diamonds championship
13 Man Battle Royal: Shayla Skye defeated Cyborg, Daniel Sparks, Joel Vox, John Doe, Jolien, Mikey Blaze, Mister Scott, Rami Romeo, Rob Raw, Spike Bones, Steve Venom and TNK
Jamie DLC and Richie Julio defeated Nitro and Young Money Chong

FRANCE:
Association les Professionnels du Catch (APC Catch), Studio Jenny, Nanterre, France, October 4
:
Aguila Blanca and Stan Corey defeated Moustangue and Scorpion
Adam Benseba defeated Christianium Le Surrealiste
Eva Summers defeated Morgane Leigh
Fabio Costantino defeated Ze Santos
El Matador defeated Leo Cristiani
Hellmer Lo Guennec defeated Hugo Perez, Joey Fields and Kenzo Richards in a four-way match to retain the APC Championship.

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling, Turbinenhalle, Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany, October 2-4:
Night One
:
World Tag Team Tournament First Round Matches:
BULLET CLUB (Doc Gallows and Karl Anderson) defeated French Flavour (Lucas Di Leo and Peter Fischer)
Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) defeated Young Lions (Hakan Aslan and Tarkan Aslan)
Jurn Simmons and Tyler Bate defeated Champions Of Champions (Absolute Andy and John Klinger)
Big Daddy Walter and Zack Sabre Jr. defeated Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)
Four Way Match: Tommaso Ciampa defeats Bobby Fish, Jonathan Gresham and Player Dos
Kim Ray defeated Player Uno to retain the DTU Alto Rendimiento Title
World Tag Team Tournament Quarterfinal Matches:
Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) defeated Jurn Simmons and Tyler Bate
Big Daddy Walter and Zack Sabre Jr. defeated BULLET CLUB (Doc Gallows and Karl Anderson)

Night Two:
World Tag Team Tournament First Round Matches:
Calamari Catch Kings (Chris Brookes and Jonathan Gresham) defeated Die Schilds (Bobby Gunns and Vincent The Beast)
Cerberus (Julian Nero and Robert Dreissker) (w/Adam Polak) defeated Prost (Mike Schwarz and Toby Blunt)
reDRagon (Bobby Fish and Kyle O’Reilly) defeated ACH and Tommaso Ciampa
Sumerian Death Squad (Michael Dante and Tommy End) defeated Super Smash Brothers (Player Dos and Player Uno)
Sasa Keel defeated wXw Shotgun Champon Kim Ray (w/Ivanov) by DQ
Da Mack defeated Bad Bones John Klinger, The Rotation and Tyler Bate
Ilja Dragunov defeated Zack Sabre Jr.
World Tag Team Tournament Quarterfinals:
Calamari Catch Kings (Chris Brookes and Jonathan Gresham) defeated Cerberus (Julian Nero and Robert Dreissker) (w/Adam Polak) by Count Out
reDRagon (Bobby Fish and Kyle O’Reilly) defeated Sumerian Death Squad (Michael Dante and Tommy End)

Night Three:
World Tag Team Tournament Semifinals:
reDRagon (Bobby Fish and Kyle O’Reilly) defeated Hot and Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack)
Big Daddy Walter and Zack Sabre Jr. defeated Calamari Catch Kings (Chris Brookes and Jonathan Gresham)
Cerberus (Ilja Dragunov, Julian Nero and Robert Dreissker) (w/Adam Polak) defeated Super Smash Brothers (Player Dos and Player Uno) and The Rotation
Michael Dante defeated Tommaso Ciampa
BULLET CLUB (Doc Gallows and Karl Anderson) and Champions Of Champions (Absolute Andy and Bad Bones John Klinger) defeated Jurn Simmons, Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven) and Tyler Bate
AJ Styles defeated Tommy End
Karsten Beck defeated ACH to retain the wXw Unified World Wrestling Title
wXw World Tag Team Title World Tag Team Tournament Final Match:
Big Daddy Walter and Zack Sabre Jr. defeated reDRagon (Bobby Fish and Kyle O’Reilly) to win the tournament and the vacant title

New European Championship Wrestling, NEW HotSpot, Hessdorf, Bayern, Germany, October 3:
Tyler Slade and WRising (Aziz Adamant and Jay Cruise) defeated Fast Time Moodo, Mr. Exotic Erotic and Nathan Wolf
Zacharias Falk defeated Jack Anderson
??? defeated The Trouble Maker
Marius Al-Ani and Maveric Cross defeated WRising (Joey Fields and Valerian)
Georg Gwärch and Tommy Blue Eyes defeated ??? and Cash Crash
Sara Elektra v Whisper – No Contest
T-K-O defeated Adrian Severe in a tables, ladders and kendosticks match to win the NEW World Heavyweight Championship

German Wrestling Federation, Huxley’s Neue Welt, Berlin, Germany, October 2-4:
GWF Berlin Title Tournament Quarterfinals:
Rambo defeated Mexx
Andre Trucker defeated Ahmed Chaer by DQ
Ivan Kiev defeated Bruce Sterling
Chris Colen defeated Cash Money Erkan
Non-tournament matches:
Jake McCluskey defeated Nickolas von Rijk
Cem Kaplan, Koray and Pascal Spalter defeated Crazy Sexy Mike, Marty Fabz and Orlando Silver
Pete Bouncer defeated Slim Jim
Blue Nikita defeated Brenda Star and Vanessa La Bestia

Night Two:
Vanessa La Bestia and Vincenzo Coccotti defeated Purple Star Circus (Brenda Star and Slinky)
Pete Bouncer defeated TBA
Jaxx defeated Highjakka, Rene Richter and Slinky
Ronaldo defeated Felix Flick Flack
Flying Dragon Jr. defeated Marcus Monere
Marty Fabz defeated Nickolas von Rijk

Night Three:
GWF Berlin Title Tournament Semifinals:
Chris Colen defeated Caribbean Killer Rambo
Ivan Kiev defeated Andre Trucker
Non-tournament matches:
Chaos and Körperverletzung (Koray and Cem Kaplan) defeated Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) to win the GWF and DWA Tag Team Championships
Jake Mccluskey defeated Bruce Sterling, Pascal Spalter and Orlando Silver in a #1 contenders match
Ali Aslan (original Flying Dragon) defeated Crazy Sexy Mike
Cash Money Erkan defeated Mexx
Pete Bouncer defeated Vincenzo Coccotti
Chris Colen defeated Ivan Kiev in the final to win the vacant GWF Berlin Championship

German Wrestling Promotion e.V., NEW Hotspot, Hessdorf, Bayern, Germany, October 3:
Juvenile X defeated Jimmy Gavroche to retain the GWP World Championship.

Advertisements

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling,
Night one: Stadthalle Vennehof, Borken, Nordrhein-Westfalen, Germany, September 19
:
Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) defeated Die Schilds (Bobby Gunns and Vincent The Beast)
Aaron Insane defeated Dragan
Alice defeated Melanie Gray by DQ
Jonathan Gresham and The Rotation defeated Ivanov and Kim Ray
Sasa Keel defeated Steve Valentino
Big Daddy Walter vs. Ilja Dragunov – Double Count Out
Champions Of Champions (Absolute Andy and John Klinger) and Prost (Mike Schwarz and Toby Blunt) defeated Jurn Simmons, Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)

Night Two: Forum, Bielefeld, Nordrhein-Westfalen, Germany, September 20:
Big Daddy Walter defeated Vincent The Beast
Sasa Keel defeated Steve Valentino
Axel Dieter Jr. vs. Sasa Keel – No Contest
Jurn Simmons and Karsten Beck defeated Champions Of Champions (Absolute Andy and John Klinger)
Da Mack defeated Dragan
Aaron Insane defeated Mo Jnibi
Kim Ray (wXw Shotgun Champion) defeated Jonathan Gresham (DTU Alto Rendimineto Champion) in a title vs title match to win the DTU title and retain the wXw one
Prost (Mike Schwarz and Toby Blunt) defeated Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven) to retain the wXw Tag Team Championship

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Vicarello, Livorno, Italy, September 20
:
(All matches part of the ICW Academy Cup)
Quarterfinals:
Costantino and Incubo defeated Alex Flash and Picchio Rosso
I Latin Lover (Bon Giovanni and Rafael) defeated Jet and Ricky Rastelli
Extreme Panther and Nemesi defeated Pegaso and Ronin
Killer Mask and Mr. Excellent (w/Eretica) defeated Demolisco in a handicap match
Semifinals:
Killer Mask and Mr. Excellent (w/Eretica) defeated Extreme Panther and Nemesi
I Latin Lover (Bon Giovanni and Rafael) defeated Costantino and Incubo
Final:
I Latin Lover (Bon Giovanni and Rafael) defeated Killer Mask and Mr. Excellent to win the ICW Academy Cup 2015

NORWAY:
Norsk Elite Wrestling, Torgkvartalet, Stjørdal, Norway, September 19
:
Adrian Storm defeated Klin Kokos, Ryan Howard and Turbo
Klin Kokos and Turbo defeated Berserk and Ryan Howard
Ryan Howard vs. Turbo – Double Count Out
Adrian Storm defeated Erik Isaksen to win the NEW Norwegian Championship.

AUSTRIA:
Catch Wrestling Weltmeisterschaft/European Wrestling Association, Kasematten, Graz, Steiermark, Austria
:
James Mason defeated Adrian Severe
Damon Brix, Muslim Sultanov and Walentin Christow defeated Dennis Zinner, Tommy Tornado and Tommy Torpedo
Demolition Davies defeated Mexx to win the EWA Intercontinental Title
Chris Colen and Hakeem Waqur defeated Michael Jaritz and Rockn Rolla
Michael Kovac defeated Johnny Moss to win the TopCatch Europameisterschaft Title
Chris Raaber defeated Mason Ryan to retain the EWA World Heavyweight Title

BELGIUM:
Wrestling Alliance Company, Ploegsteert Salle des Sports, Belgium, September 11
:
TBH defeated Alexandre le Grand
Candy Girl defeated Christelle
The Gigolo defeated Darkmondo
Kingslayers defeated Fallen Angels in a best 2 out of 3 falls match to win the WAC Tag Team Championship

FRANCE:
Tigers Pro Wrestling, Marseille, France, September 12
:
Jefferson defeated Leo Cristiani
Eva Summers defeated Eloanne
Peter Fischer defeated Senza Volto
Vince NT defeated Icarus TPW Strong Style Title Match
Ragnar Rok defeated Kay Jutler

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling, September 11-13:
Night one, Saal der Bürgergesellschaft, Hof, Bayern, Germany
:
Da Mack defeated Jurn Simmons
Kim Ray (w/Ivanov) defeated Marius Al-Ani to retain the wXw Shotgun Title
Absolute Andy defeated Ivanov
Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven) defeated John Klinger and Waschbären Auf Koffein (Franz Engel and Laurance Roman)
The Rotation defeated Johnny Rancid
Axel Dieter Jr. and Big Daddy Walter defeated Cerberus (Julian Nero and Robert Dreissker) (w/Adam Polak) by DQ

Night two, Schorre, Halle an der Saale, Sachsen-Anhalt, Germany:
Big Daddy Walter defeated Vincent The Beast
Ivanov and Kim Ray defeated Waschbären Auf Koffein (Franz Engel and Laurance Roman)
Jurn Simmons defeated The Rotation
Cerberus (Julian Nero and Robert Dreissker) vs. Hot And Spicy (Axel Dieter Jr. and Da Mack) – Double Count Out
Jonathan Gresham defeated Bobby Gunns to retain the Desastre Total Ultraviolento Rendimiento Title
John Klinger and The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)

Night three, Kulturhof Kosma, Altenburg, Thüringen, Germany:
Big Daddy Walter defeated Bobby Gunns
John Klinger defeated Kevin Roadster by DQ
Jonathan Gresham defeated Marius van Beethoven by DQ
Axel Dieter Jr. defeated Vincent The Beast
Kim Ray defeated The Rotation to retain the wXw Shotgun Title
John Klinger, Jonathan Gresham and Rick Baxxter defeated Karsten Beck and Reich Und Schön (Kevin Roadster and Marius van Beethoven)

Athletik Club Wrestling, AC Sportpark, Weinheim, Baden-Württemberg, Germany, September 12:
Viper defeated Boombastic
The Insane Killer and VooDoo defeated Criss Riot and Dean Jazzman
Nathan Cruz (w/Boombastic) defeated Bam
Ken Floyd (Replacement for DenKo) and Nok Su Kau defeated Best Of British Wrestling (Jonny Storm and Sören Reuter) to retain the ACW Tag Team Titles
Steve Morocco defeated Viper to retain the ACW/BOBW Unified Wrestling Title
ACW/BOBW Unified Wrestling Title #1 Contendership 30 Man Doomsday Battle Royal, winner: Bam

German Hurricane Wrestling, Bürgerhaus, Eddersheim, Hessen, Germany, September 12:
Murat Bosporus defeated Carnage to win the first match of the best of 3 series
Mo Jnibi defeated Misfit
Farmer Joe defeated Steve Valentino and Thunder Hawk
Sasa Keel defeated Marco Zercher to retain the GHW District Title
Team Ha Ha (Bernd Föhr and Maggot) defeated Grid Iron (Aaron Insane and Chris Rush) to retain the GHW Tag Team Titles
Absolute Andy defeated Patrick Schulz to retain the GHW Heavyweight Title

European Wrestling Promotion, Hangar No. 5, Hannover, Niedersachsen, Germany, September 12:
Marius Al-Ani defeated Chad Collyer
Apu Singh, Johnny Rancid and Val Verde defeated Ecki Eckstein, Markus Antonius and Stampede Simon
Seiya Sanada defeated Leon van Gasteren
Cannonball Grizzly defeated Sam Elias
Robbie Dynamite defeated Minoru Tanaka to win the EWP Intercontinental Title

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Medolago, Bergamo, Italy, September 12
:
OGM defeated Simon Silas
Alessandro Corleone defeated Marcio Silva to retain the ICW Interregional Title
Leon defeated Nick Lenders
Stelvio L’Alpino defeated Mr. Excellent
I Discepoli Del Dolore (Jester and Ombra) (w/Jokey) defeated Mark Fit and Tenacious Dalla
Red Devil defeated Il Lupo to retain the ICW Italian Title

SPAIN:
Pro-Wrestling Euskadi/International Pro Wrestling United Kingdom joint event, Sala Bilborock, Bilbao, Spain, September 12
:
Red Eagle defeated Rob Lynch
(Event abandoned after first match due to ring failure)

(Results courtesy of Cagematch and the promotions’ Facebook pages and websites)