Posts Tagged ‘Sumo match’

1wm

(Report by Leon Muston)

1 Steel Cage Match: Ananzi (with Lusinda) defeated Tornado and X-terminator in a triple threat to win the vacant WWP Intercommonwealth Championship
(WWP owner Mark Beale tried to have X-terminator removed from the match but was overruled by general manager Miss M. After the match a competitor from India, named Tiger challenged Ananzi to defend his title against him in India in September)
2. Celebrity match: Bianca van Wyk (Luister FM presenter) defeated Black Widow (guest referee: Miss M)
3. Celebrity match, Sumo rules: Dangerous Dean Biddulph (local Democratic Alliance ward councillor) defeated Daron Mann (Algoa FM DJ)
(Both guys were in sumo fat suits and could hardly walk let alone wrestle. All money from the match went to Protea Place of Safety)
4. Monre Lee defeated Andro Perseus (from Africa Wrestling Alliance)
5. TJ Tremor defeated Jay Riddick (two developmental wrestlers)
6. Sons of Samoa (LA Smooth and Afa Jr) defeated Nightmare and Kwaito Kid to win the vacant WWP World Tag Team Championship.
(Afa Jr landed badly flying over the top rope and was visibly limping but still managed to finish the match and get the win)
7. WWP Intercontinental Champion Devon Shooter defeated The Phantom.
(This non-title match replaced the scheduled title match vs ex-WWE star Carlito who never arrived due to problems with his passport)
8. WWP All-Africa Champion Kilimanjaro (from Nigeria) defeated Brody Steel (from Canada) in a non-title match
9. Main Event: Markus Burke (from Canada) defeated Mr Wrestling (with Zelda) to win the WWP World Heavyweight Championship
(This ends Mr Wrestling’s three and a half year title reign. End came when Zelda wanted Mr Wrestling to use the title belt. While the ref was distracted, Burke used the belt on Mr Wrestling)

Advertisements

AUSTRALIA:
Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Australia, July 3 and 5:
Night one
:
1. Pop Nation (Adam Crowe and Bryan Lawson) defeated Korey Kaiser and William Stars
2. Marvin P. Newton defeated Michael Weaver
3. Ava Jones (Snakepit) defeated Izzy Shaw (Empire)
4. Doc Kinkaid (Empire) vs. Wam Bam Bellows (Snakepit) ended in a double count out
5. Tons Of Pain (Joey Triton and Mann Dozer) (HRPW) defeated Damien Synn (Snakepit) in a Handicap Match
6. Acid Haze and Gex Richards and Tex Rogers (Snakepit) defeated Benjy The Clown, Jamie Baker and J.M.C (HRPW) via DQ after interference from HRPW
7. Tyler Daniels defeated “Nightmare” Eddie Draven
8. Jake Viper (Snakepit) defeated King John E Radic to become the new Snakepit Adelaide Open Champion
9. Blake “The Man” Mitchell (HRPW) defeated Bobby V (Snakepit) to retain the Snakepit Friday Night Fights Championship after interference from Ben Jones.

Night two:
1. KAOS defeated William Stars
2. “Dirty” Dingo Richards (HRPW) defeated Sammy Stallone (Snakepit)
3. Wam Bam Bellows defeated Michael Weaver in a Sumo Match 2-1
4. Wam Bam Bellows defeated “The Arch Duke” Jonathan Corvidae Esquire III
5. Jake Viper defeated Bryan Lawson to retain the Snakepit Adelaide Open Championship
6. Adam Crowe vs. Luke Macolino ended in no contest after interference from the Empire
7. The Empire (Joey Triton, King John E Radic, Mann Dozer and Matt Hayter) defeated Snakepit (Adam Crowe, “Nightmare” Eddie Draven, Luke Macolino and Wam Bam Bellows) to win an 8 man elimination match
8. Izzy Shaw (Empire) defeated Ava Jones (Snakepit) to retain the Snakepit Sunday Slam Championship
9. Michael Weaver (Snakepit) defeated Matt Hayter (Empire) to become #1 contender for the Sunday Slam title

International Wrestling Australia, New South Wales, Australia, July 3 and 4:
Night one
:
1. Keegan and Paris Pablo defeated Josh Gatt and The Deadly Shot KASAI
2. Apollo defeated Birdman Picasso
3. “The Beast” Matt Bailey defeated Randal
4. Mikey Lord defeated Alex Titan to retain the IWA title
5. ”D-Railer” Chris Abbott defeated Tyson Gibbs via DQ after Apollo interfered in the match. Mikey Lord made the save setting up a big Tag Team main event.
6. ”D-Railer” Chris Abbott and Mikey Lord defeated Apollo and Tyson Gibbs

Night two:
1. “D-Railer” Chris Abbott and Paris Pablo defeated Josh Gatt and “The Deadly Shot” KASAI
2. Alex Titan defeated Birdman Picasso
3. Apollo defeated “Masked Kamikaze” Randal to win the vacant IWA Trans Tasman Championship
4. Keegan Brettle defeated Tyson Gibbs
5. IWA Champion Mikey Lord defeated Matt Bailey via DQ after Alex Titan attacked Lord
6. Randal won the Wild West Rumble to win the Dubbo Cup

New Age Wrestling, Albion, Victoria, Australia, July 4:
1. CJ Redfield (w/Lunatic Militia) defeated Leon Knight
2. George Julio defeated Marcus Blaike
3. Andy Rhodes defeated Joey Eclipse to retain the NAW South Pacific Championship
4. Cody Swift defeated Paul Thornton
5. Damian Rivers defeated Xavier Black
6. “The Player” Jake Lindo defeated El Tecniko and Mitch Waterman in a Three Way Dance to become #1 Contender for the NAW Heavyweight Championship
7. Judd Newman defeated F.O.X (w/Mr. H) to retain the NAW Heavyweight Championship

Outback Championship Wrestling, Melbourne, Australia, July 4:
Dark Match: Matt “GRIMM” Basso def. F.O.X
Dark Match: “Jurassic Punk” Syd Parker defeated JXT
1. Cadman Turner defeated Sketch
2. Cletus and Josh “The Axe” Shooter defeated OCW Tag Team Champions Gabriel Wolfe and Slade Mercer via DQ
3. Vixsin defeated Kellyanne
4. Dowie James defeated Andy Phoenix
5. Mad Dog McCrea vs. Matt “GRIMM” Basso #1 Contenders match ended in No Contest
6. JXT defeated Freddie Gold
7. Josh “The Axe” Shooter defeated Slade Mercer (w/Gabriel Wolfe)
8. Cletus defeated Mohamad Ali Vaez
9. “Jurassic Punk” Syd Parker defeated PJ Black

Riot City Wrestling, Wingfield, South Australia, July 4:
1. Green Smash won a Battle Royal to gain a title shot against Brodie Marshall in the main event of the show.
2. Marvel defeated Cadie Tre via submission
3. James Kray defeated “World Class” Chris Basso
4. Brad Smyth vs. Dean Brady ended in a double count out when they began brawling at ringside. Smyth challenged Brady to a rematch at Dark Days on July 18th
5. Blair Alexis defeated Josie
6. “Big” Brodie Marshall defeated Green Smash

Explosive Pro Wrestling, Perth, Western Australia, July 4:
1. Hughesy defeated ”Big Rig” Scotty Ryan to advance in the Invitational Tournament
2. Generation Zero (Hayden Zenith and Michael Morleone) defeated Bodhi McKenzie in a Handicap Match
3. Michelle K. Hasluck defeated Allyson Cruz
4. Jarrad Slate (w/Dan Moore) defeated Lucha Rojo (w/Lucha Amarillo), Taylor King (w/Jordan Bishop) and Twitch (w/Jay Taylor) in a 4 Corners Match
5. Cowboys and Indians (Billy Williams and Eddy Bombay) defeated McMassive (Gavin McGavin & Mike Massive) to become the new EPW Tag Team Champions following interference from Hayden Zenith
6. Tyler Jacobs (w/Devlin Reeves) defeated Dan Moore (w/Jarrad Slate) to advance in the Invitational Tournament
7. Western Australia (Alex Kingston, Chris Vice and Marcius Pitt) defeated Southern Australia (Damian Slater, Hartley Jackson and Jonah Rock w/Tommy Groves) in the State of Origin Match

Australian Wrestling Entertainment, Concord RSL, Sydney, Australia, July 4:
1. Vinnie Vain defeated Corruption
2. Shazza Mckenzie defeated Charli Evans
3. The Money Stable (Hudson Kai and Tukahe) defeated JT Robinson and The Masked Mauler to win the AWE Tag Team Championship
4. Hunter Hayes defeated Bruza The Serb in a Lumberjack Match
5. Mr Exclusive defeated Luke Knight in a TLC match to retain the AWE Heavyweight Championship

NEW ZEALAND:
Maniacs United, Te Atatu, July 4
:
1. Kingston Eclipse defeated Rufguts to retain his New Zealand Pro Wrestling title
2. Scarlett and Chad Howard defeated El Oro Maximo and Kartik
3. JPE defeated Frankie Quinn
4. Shadow Ninja defeated Bobby Gascoigne
5. Blaze defeated Curtis Castlewood
6. Eli Samuels defeated Dom Alupis
7. Rodeo Drive defeated Tauranga Connection to become new KPW tag champs