Posts Tagged ‘title defences’

Note: This event was a fundraiser for the Danie Van Zyl Amateur Wrestling Club.

wwp may28

Quick results:

Kyle Ripley won a #1 contenders battle royal for a shot at the WWP Developmental Championship, last eliminating Super X
Matthew “The Assassin” Hammar defeated Ultimate Nathan to win the Durban Pro Wrestling Interprovincial Championship

Thermo defeated John Sabin
Renegade and Mia von Doom defeated The DRC Boys (Tenran and Zephy) to retain the APWA Tag Team Championship

WWP Women’s Champion Black Widow vs Nyanga – no contest due to interference by Diva Z
Xterminator defeated Zizou Middoux
(Xterminator was attacked after the match by WWP Commonwealth Champion Ananzi)

Full report (thanks to Donovan Blignaut):

Charity begins at home.

And nothing says “home” like supporting a great cause.

The Danie Van Zyl Amateur wrestling was and is in desperate need of funds.
So the “big brothers” at APWA and WWP Decided to help out the club and the community by holding a charity event to raise funds to keep these wrestlers off the streets and on the wrestling mat.

After WWP and APWA went into the community to encourage them to support the local wrestlers, a record crowd of 617 people witnessed the wrestling action.

The first match was a battle royal for an opportunity to wrestle for the WWP Developmental Championship. Seven men entered the ring. Super X, Masonic Crisis, Rooi Willie, Ashton Haye, Kyle Ripley, KB Byron and TK entered the ring. After 15 minutes of mad action it was Super X who was eliminated by KYLE RIPLEY.

Winner and Number 1 contender for the WWP Developmental Championship KYLE RIPLEY.

The Second match continued the rivalry between Matthew “The Assassin” Hammar and the DPW Interprovincial Champion Ultimate Nathan. These two competitors went hammer and tongs at each other until it was clear that one man would be injured beyond standing. Unluckily for Ultimate Nathan The Assassin was too much to handle and the Now Two time Interprovincial Champion Matthew ” The Assassin” Hammar.

Unfortunately was celebration was cut short by John Sabin who attacked Matthew as he celebrated on the stage. With Sabin now out he challenged anyone to a fight. Out stepped Thermo who has a score to settle with Sabin. This battle saw Sabin frustrated by the resilience by Thermo. As much as Sabin tried he could not overcome the huge bulk of Thermo and the rookie scores the upset victory.

The APWA tag team titles were on the line as the DRC BOYS Tenran and Zephy challenged Renegade and his mystery partner. Who would the Renegade choose to be his partner, which superstar would come to the aid of the biker boy. Well Renegade went the other way choosing none other than MIA VON DOOM. Renegade and Mia traded monsterous chops with the tag team from DRC. A bit of his communication caused a misstep which Mia and Regegade exploited to retain the APWA TAGTEAM titles.

Black Widow the WWP Ladies champion had her first match since winning the prestigious title at the Arnold Classic. Nyanga was a game opponent but there was another wrinkle, Diva Z fresh from costing Mr Wrestling his chance to regain the WWP Heavyweight Championship, interjected herself in the match and caused the match to be thrown out.

The main event was between the returning Zizou Middoux and Xterminator, after a confrontation at the start of the show Zizou did all he could to negate the power of Xterminator. With the WWP COMMONWEALTH CHAMPION Ananzi in close proximity, Xterminator managed to get the victory. However as Xterminator turned his back to hug Lusunda, Ananzi drove the Commonwealth title into the skull of Xterminator. Ananzi continued to pummel Xterminator buntil the entire APWA lockerroom came out and pulled Ananzi off of the bleeding Xterminator. What is Ananzi’s motivation for such a vicious attack?

(Quick results thanks to Donovan “Loudmouth” Blignaut):

Dark Match: Dreamchild defeated Taxi Queen
TJ Tremor defeated Monre Lee to win the WWP Developmental Championship (dubious fast count from referee)
Black Widow defeated Savannah Summers to win the Vacant WWP Ladies Championship
Tornado defeated Apollo
Kilimanjaro defeated Snitsky
Sons of Samoa (Afa Jr and LA Smooth) defeated Nightmare and Kwaito Kid to retain the WWP Tag Team Championship.
Xterminator defeated Jack Swagger
Devon Shooter defeated PJ Black, Carlito and Shelton Benjamin to become #1 contender for the WWP Commonwealth Championship.
Markus Burke defeated Mr Wrestling (with Zelda) to retain the WWP Heavyweight Championship

(A full report will appear on our Facebook page)

GERMANY:
German Wrestling Federation, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, June 24-25:
Night One
:
King Of Kiel Quarterfinals:
Andre Trucker defeated Cem Kaplan
Rambo defeated Slinky
Pascal Spalter defeated Pete Bouncer
Ivan Kiev defeated Murat AK
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Dojo Dragons (Dojo Dragon 1 and Dojo Dragon 2) and Gefreiter Richter and Gefreiter Weber in a three-way tag team match
Orlando Silver defeated Cash Money Erkan to retain the GWF Middleweight Championship

Night Two:
King Of Kiel Semifinals:
Andre Trucker defeated Rambo
Pascal Spalter defeated Ivan Kiev
The Decent Society (Ahmed Chaer and Crazy Sexy Mike) defeated Alexander von Fröhlich and Felix Highfly, and Gefreiter Richter and Gefreiter Weber in a three-way
Pete Bouncer defeated ???
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Cash Money Mafia (Cash Money Erkan and Murat AK) to retain the GWF Tag Team Championship
Orlando Silver defeated Cem Kaplan
King Of Kiel Final: Andre Trucker defeated Pascal Spalter

IRELAND:
Over the Top Wrestling, Tivoli Theatre, Dublin, Ireland, June 26
:
Pete Dunne defeated El Ligero
The Kings Of The North (Bonesaw and Damien Corvin) defeated Angel Cruz and The Fabulous Nicky
Jordan Devlin defeated Tyler Bate
The Gymnasties (B. Cool and Sammy D) (w/Justin Shape) defeated Colt Cabana and Workie to retain the OTT Tag Team Championship
Martina defeated Katey Harvey by DQ
OTT No Limits Title Match: Luther Ward vs Damian O’Connor – No Contest

ITALY:
RIW, La Briosa, Italy, June 26
:
TIR defeated El Nazareno, Amazing Guerrera, Original Italian Tiger, Raider and Antares in a #1 contenders rumble
Original Italian Tiger and Amazing Guerrera defeated El Nazareno and Raider
G King defeated TIR to retain the RIW Championship

Rome Wrestling Academy, Fiumicino, Rome, Italy, June 25:
Italian Gladiator defeated JK (with Dr. Abominio)
Felix defeated Dave Blasco by DQ
Italian Gladiator and Felix defeated Dave Blasco and JJ Zazà

Adriatic Special Combat Academy, Fitness Club, Almenno San Bartolomeo, Bergamo, Italy, June 25:
Pre-show:
Mark Fit defeated Paul Robinson
Red Devil defeated Josh Bodom
Tommy End defeated Iceman
Marty Scurll defeated Trent Seven

Main Show:
David Graves defeated Brutus in a hardcore match
Arcadia (Horus and Kyo Kazama) defeated Iceman and Trent Seven to win the vacant ASCA Tag Team Championship
Zack Gibson defeated The Greatest
Mr. Excellent defeated Hydra
Il Lupo defeated Charlie Kid in a two out of three falls match
Doblone defeated Davey Boy
Kyo Kazama defeated Chris Renfrew
Tommy End defeated Marty Scurll

NORWAY:
Norsk Elite Wrestling, Union Scene, Drammen. Norway, June 24:
Family Show
:
Bjørn Sem defeated Adrian Storm
Erik Isaksen defeated Ketil Olaisen
Maiken defeated Kira
NEW Norwegian Title Match: Bjørn Sem defeated Turbo (c) by Count Out
UFO defeated Fenris, Garm Støylen and Klin Kokos in a four-way elimination match

Over-18 Show:
UFO defeated Garm Støylen
Klin Kokos defeated Fenris by DQ
Fenris and Garm Støylen defeated Klin Kokos and UFO
Kira defeated Maiken
Turbo defeated Bjørn Sem to retain the NEW Norwegian Championship
Sensuelle Rose defeated Allan Ackles
Ryan Howard defeated Adrian Storm and Erik Isaksen in a three-way no rules match

(Results courtesy of Cagematch and Zona Wrestling)

FRANCE:
Wrestling Stars, Mulhouse, France, June 4
:
Flesh Gordon defeated Jimmy Gavroche
Katarina Leigh defeated Layla Rose
Chris David and David Michel defeated Darkmondo and Rob Raw
No Count Out Match: Mike Vecchio defeated Bernard Vandamme
Yacine Osmani defeated Karim
I Quit Match: Cormac Hamilton (w/Kermarek) defeated Ultimo Dragon

GERMANY:
German Wrestling Federation, Huxleys, Berlin, Germany, June 4
:
Hardcore Rules Match: Cash Money Erkan defeated Vicious Impact Power
Wesna defeated Blue Nikita (c) and Carmel Jacob in a three-way match to win the GSW Ladies Championship
Ivan Kiev defeated Orlando Silver to win the GWF Berlin Championship
Eight Man Tag Team Elimination Match: Chris Colen, Doug Williams, Jake McCluskey and Ronaldo defeated Andre Trucker, Bruce Sterling, Icarus and Matt Cross
The Young Lions (Lucky Kid and Tarkan Aslan) defeated Chaos Und Körperverletzung (Cem Kaplan and Koray) in a ladder match to win the GWF Tag Team Championship
GWF Loserweight Title Match: Rambo defeated Vincenzo Coccotti (c)
Pascal Spalter defeated Crazy Sexy Mike to win the GWF Heavyweight Championship

New European Championship Wrestling, NEW Hotspot, Hessdorf, Bayern, Germany, June 4:
T-K-O defeated Boris Pain to retain the NEW World Heavyweight Championship
Tommy Blue Eyes defeated Zenon Air
Big Steve and Eric Xperience defeated Los Luchadores (El Cruiso and El Falko)
Demolition Davies defeated Lion De Bourg
Juvenile X defeated Mr. Exotic Erotic
Michael Schenkenberg defeated Leon van Gasteren to retain the IPW Heavyweight Championship
Cash Crash defeated Georg Gwärch
Adrian Severe, Fast Time Moodo and Maveric Cross defeated Aziz Adamant, Mark Empire and Nathan Wolf
T-K-O defeated Demolition Davies and Lion De Bourg to retain the NEW World Heavyweight Championship

Westside Xtreme Wrestling, Turbinenhalle, Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany, June 4:
Dark Match: Kim Ray defeated Francis Kaspin
Melanie Gray defeated Kay Lee Ray
Absolute Andy and Marius Al-Ani defeated Emil Sitoci and Marty Scurll
Da Mack defeated Sasa Keel to retain the wXw Shotgun Championship
Cerberus (Dirty Dragan, Ilja Dragunov and Julian Nero) (w/Adam Polak) defeated Legion (Michael Dante, Mikey Whiplash and Tommy End) to win the wXw Tag Team Championship
Jurn Simmons defeated Bad Bones John Klinger to retain the wXw Unified World Wrestling Title in a no count out no disqualification match
Shortcut To The Top – 30 Man Battle Royal, winner: Karsten Beck

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Ravarino, Modena, Italy, June 3:

Red Devil defeated Geminy
Stelvio L’Alpino defeated Sabor
Gli Urban Guerrilla (Riot and Tony Callaghan) defeated Mr. Excellent and Psycho Mike
Jester defeated Jack London
Tom LaRuffa defeated Mark Fit
Queen Maya defeated Irene and Jokey in a three-way to retain the ICW Women’s Championship
Red Devil defeated ICW Interregional Champion Alessandro Corleone by DQ

wwp may28

Matthew “the Assassin” Hammer defeated Jay Titan
Kiliminjaro defeated Kwaito Kid
The Taxi Queen defeated the Dream Child
Mr Wrestling defeated Renegade to retain the WWP World Heavyweight Championship
Nightmare defeated Kyle Ripley
Sons of Nightmare (Joshua the Bull and Shadow) defeated Team AWA (Shaun Koen and Johnny Palazzio) and Team APWA (Hotaru and Super X) to win the WWP Tag Team Championship

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pooraka, Adelaide, Australia, May 7:
Adam Crowe and Acid Haze defeated Towers Of Doom (‘Nightmare’ Eddie Draven and Colossus) to become the new Snakepit Tag Team Champions.
The Mann Dozer defeated Gentleman Jonathan Corvidae.
Ace Wilson defeated Matt Hayter.
Jake Viper defeated Southern Pitbull and Jack ‘Hammer’ Smiles by countout to become the number 1 contender to the Adelaide Open Championship.
Tex and Bryan Lawson defeated LJ Onyx and Ryan Winters.
Joey Triton defeated King John E Radic by Dq following interference by Holly Woods but title did not change Hands.
The Jackal defeated Tommy Venum in a three stages of hell match

Wrestle Rampage, St Clair Recreation Centre, 109 Woodville Road, Woodville, Adelaide, South Australia, May 6:
Mr. Juicy defeated Sean Kustom
Mike Boomer defeated Link Barnett
‘Gorgeous’ Greg and ‘Big’ Willy defeated RagnaROCK [Pat Graham and Einar Ironside]
AJ Istria defeated Rocky Menero in an I Quit Match
Demi Bennett defeated Amity Row
TMDK [Hartley Jackson/Marcius Pitt] vs. The Brotherhood [Havok/Chris Vice] went to a Double Countout
Damian Slater defeated Jonah Rock to become the NEW Australian National Champion!

Australian Wrestling Alliance, New Globe Theatre, 220 Brunswick St, Brisbane, Australia, May 7:
The Street Revolution defeated Aotearoa’s Most Wanted
Mega Cyclone defeated Johnny Hardwood
Super Chico defeated Jake Nova
Rip Riley defeated KYOTE to retain the #YOLO title
Tim Kade defeated Koi Bombora to retain the AWA Heavyweight Championship

Results for Platinum Wrestling Enterprises, Italian Sports Club of Werribee, Australia, May 7:
Pre Show: Tyler Frost defeated Leon Knights
pAnic defeated EGO to win the Platinum Enterprises Tag Team Championships
Mitch Waterman defeated Damian Rivers
Izzy Shaw and Vixsin defeated Avary and Kellyanne
Dowie James defeated Zak Douglas
The Un-Australians defeated Pitbull Craig Cole, Tass Alexander and Sketch
Slade Mercer defeated Josh Shooter to retain the PWE Heavyweight title.

Riot City Wrestling, Latvian Hall, Wayville, South Australia, May 7:
Chris Basso defeated Big Brodie Marshall (non-title) to get his brother Matt Basso reinstated
Brad Smyth cashed in his title shot to defeat Big Brodie Marshall to win the RCW Championship
Demi Bennett defeated Zak Sabbath in an intergender match
SMASH defeated Bulldogs but due to feet on the ropes, match was restarted and the Bulldogs defeated SMASH and forced them to unmask
The Millennials (Dean Brady and James Kray) defeated Cadie Tray and Sadakone
Miss Fortune defeated Savanah Summers to win the RCW Women’s Championship

Insane Championship Wrestling, Canberra, Australian Capital Territories, May 7:
Madness Match: Mike Kelly def. Warpath.
VIP defeated Scotty Haim and Luciano Da Vinci.
Tank defeated Turkish Delight.
Nick Maltino defeated Wrath in a chairs match
Bee Boy defeated Rob Mezzenger.
Tag Team Title match: A.T.O. defeated Kings of K.O. (DQ)
Sofia Morales defeated Erika Reid and Nyx Jade to retain the ICW Women’s Championship
“Capital Carnage” Match: Winner: Tank.
World Heavyweight and Australian Championships: Russell The Love Muscle Vs. Devious Dave (Double DQ).
Dr. Archer and Russell the Love Muscle defeated Chris Shadows and Devious Dave

NEW ZEALAND:
Hughes Academy of Professional Wrestling, Kelston Intermediate school, Auckland, New Zealand, May 7
:
Graham Hughes defeated Rufguts Roddy Gun
Frankie Quinn defeated JPE via count out
Shane Sinclair defeated Kartik via pinfall
Devin Lockhart won the over the top rumble

Results courtesy of Tez Frehley and the various Facebook pages

Africa Wrestling Alliance presents “House of Pain”
awa2016
Team Body (Max the Body, Surfer Boy and the Prince) defeated Team Zaheer (Zaheer, Wilfred and Little Hillbilly) in a six-man tag match
El Marco defeated Devon Shooter to retain the AWA Lightweight Championship
Jay Cooper defeated Vinnie Vegas
Ed Lectric defeated Mr Money and Sammy Swieggers in a triple threat to retain the AWA Cruiserweight Championship
Three-team tag elimination fight: Shaun Koen was sole survivor. Other competitors were Missing Link, Johnny Palazzio, Freakshow, Mike Xander and the Oz

DENMARK:
Dansk Pro Wrestling (Danish Pro Wrestling), Randers, Denmark, April 15
:
DPW Light Heavyweight Title Open Challenge Match: Leeloo (c) vs Abdullah Khalil, Espen Olsen, Johnny Casanova, Juvenile X, Kristian Kadence, Martin Miguel and X-Ray – result not known
Lou King Sharp defeated The Geek
Anderson defeated Big D by DQ
Very Mysterious (Nitro Green and Ravn) defeated SchenkenRage (Harley Rage and Michael Schenkenberg) (w/Mr. PPV) to win the DPW Tag Team Championship
FVN defeated Zack Gibson to retain the DPW Heavyweight Championship
Referee Dennis defeated Referee Gustav
Demolition Davies defeated Steinbolt to retain the EWA Intercontinental Championship
Straight Jacket Match: Eric Young defeated Chaos

GERMANY:
Westside Xtreme Wrestling, Batschkapp, Frankfurt am Main, Hessen, Germany, April 16:
Night One
:
Big Daddy Walter defeated Aaron Insane
Sasa Keel defeated Shooter Ryan Ray
Black Fire defeated Kim Ray to win the DTU Alto Rendimiento Title
Bad Bones John Klinger defeated Ivanov
Axel Dieter Jr. defeated Bobby Gunns
Da Mack defeated Chris Brookes and The Rotation to retain the wXw Shotgun Title
wXw Tag Team Title Match: The Sumerian Death Squad (Michael Dante and Tommy End) defeated Cerberus (Adam Polak and Ilja Dragunov) (c) by DQ
Jurn Simmons defeated Absolute Andy to retain the wXw Unified World Wrestling Title

Night Two:
Big Daddy Walter defeated Aaron Insane
Sasa Keel defeated Shooter Ryan Ray
Axel Dieter Jr. defeated Chris Brookes
Non Title Match: Jurn Simmons defeated Absolute Andy
Da Mack defeated Bobby Gunns to retain the wXw Shotgun Title
Black Fire defeated Kim Ray and The Rotation to retain the DTU Alto Rendimiento Title
Bad Bones John Klinger defeated Big Daddy Walter

Maximum Wrestling, MAX Nachttheater, Kiel, Schleswig-Holstein, Germany, April 16:
Andre Trucker defeated Pete Bouncer
Juvenile X (w/Miss Liss Kiss and Murat) defeated Orlando Silver
Rott Und Flott (Michael Schenkenberg and Nikita Charisma) defeat AJ Anderson and Zack Gibson
Two On One Handicap Match: Apu Singh defeated BOSS (Chaos and Masterpiece Marsellus) (w/Bo Jones)
Steinbolt defeated Leon van Gasteren to retain the Maximum Title
Tables, Ladders and Chairs Match: Michael Knight defeated Ivan Kiev

Power of Wrestling, Halle 39, Hildesheim, Niedersachen, Germany, April 16:
Murat Bosporus defeated James Mason
Hakeem Waqur defeated Crazy Sexy Mike
Demolition Davies and Scotty Saxon defeated Doug Williams and Rampage Brown
Murat Bosporus defeated Joe Legend to win the POW Intercontinental Championship
Rockn Rolla vs. Veit Müller – No Contest
Chris Raaber defeated Eric Young

ITALY:
Italian Championship Wrestling, Calusco d’Adda, Bergamo, Italy, April 16
:
Il Lupo defeated Goran Il Barbaro
Mark Fit defeated David Silas
Gli Urban Guerrilla (Riot and Tony Callaghan) defeated Leon and Mr. Excellent
ICW Interregional Title Match: Taurus defeated Alessandro Corleone (c) by Count Out
Queen Maya defeated Irene to retain the ICW Women’s Title
Nick Lenders defeated Andy Manero
Charlie Kid defeated Doblone in a No DQ match to retain the ICW Italian Title

Frontier Championship Wrestling, Palestra Marconi, Pero, Milan, Italy, April 16:
Steve McKee defeated Marcio Silva
The Headhunters (Kronos and The Entertrainer) defeated Arcadia (Horus L’Assoluto and Kyo Kazama)
Alex Fitness and Matt Disaster defeated Brutus and David Graves to retain the FCW Tag Team Championship
Ape Atomica II defeated Drake Destroyer by DQ
The Greatest defeated Cash Crash in a no DQ match to retain the FCW Title

Total Combat Wrestling, Rozzano, Italy, April 17:
Martini defeated Death Mask
Fenice Rossa defeated Apollo to retain the WIVA Extreme Title in a tables match
Claudio Campari defeated Saetta Nera
Antonino Bellavita defeated Scandalo! in a #1 contenders match
Turbo defeated Joker
Darkness II defeated Turbo in an extreme rules match
Sami Grayson defeated Backslash (w/Morrigan) by DQ
Backslash and Oxlade Black (w/Morrigan) defeated Sami Grayson in a 2 on 1 handicap match
Il Marchese defeated Carlo Birra to retain the TCW Rebel Title in a last man standing match

Wrestling KOX, Porto Mantovano, Italy, April 16:
Stige Mask defeated Requiem, Dave Marley and Silvia in a dark match gauntlet
Nicolò Ferrari defeated Iceman
Veleno defeated Enrico Fernandez and Leviatano in a triple threat to win the KOX Inter-regional Championship.
Zero Cage (Luke Zero and Aaron Cage) defeated Mr. PDP and Gargoyle
Daniel defeated Alexander to earn a spot on the KOX roster
Shock defeated Crazy G and Phoenix to retain the KOX Titolo Lombardo-Veneto
Buttafuori defeated Manuel Bottazzini in a barbed wire massacre match

NORWAY:
Norges Wrestlingforbund (Norwegian Wrestling Federation), Hamar Kulturhus, Hamar, Norway, April 16
:
Espen Olsen defeated Heresh Kurdi
Kira and Natasja defeated TnT (T-Jay and Tommy P)
Battle Royal: Bjørn Sem defeated Adrian Storm, Allan Ackles, Espen Olsen, Garm Støylen, Grom Gravalid, Hannibal, Heresh Kurdi, Høggern, Kira, Knoke, Natasja, Sven Berg, T-Jay and Tommy P
GromKnoke (Grom Gravalid and Knoke) defeated Krigsherrene (Bjørn Sem and Hannibal) to win the NWF Tag Team Championship
Adrian Storm defeated Garm Støylen
Erik Isaksen defeated Paul Tracey to retain the European Heavyweight Title

SPAIN:
BCN Wrestling/RIOT Wrestling/Spanish Pro Wrestling joint charity event, Espai Jove La Fontana, Barcelona, Spain, April 17
:
Caretaker, Edu, Pimp Ross, Project X and Zayastiles defeated Adriano Genovese, Carlos Vega, Jaime Lector, Jon Hammer and Morthus
Barracuda defeated Samoa Fenix
LatiNatioN (Jorge Carranza and Mandril Escobar) defeated Elvis Harrison and Orion in a non-title match
Michelle M defeated Banshee, Kaira and Tracy Love
Folo and Santiago Sangriento defeated Hades and Ruky in a hardcore tag team match
Pol Badia defeated Thrashman
Cassius and Greg Burridge defeated Amansaguapos (Jahre and JB)
Marduk Malik, Project Y and Ricky Barcelo defeated Adam Chase, La Pulga and Leon Dorado in a tornado tag match

(results courtesy of Cagematch, Zona Wrestling and the various Facebook pages)

AUSTRALIA:
Explosive Pro Wrestling, The Game Sports Bar. Northbridge, WA, Australia, April 1
:
Twitch defeated The Warship
The Solution (Amity Row and Liam Mendel) defeated Blair Brady and Tyler Jacobs
Bobby Marshall slammed Mike Massive to win Massive’s Bodyslam Challenge after two crowd members failed to do so.
EPW Champion Marcius Pitt defeated AZ Vegara (w/Amity Row) in a non-title match
The Heartbreak Chick, Hulk Morgan, Indya and ”Macho Man” Jarrad Savage defeated Iron MiShiek, ”Million Dollar Man” Jordan DiBiase, Nikolai Forboff and Tayzor Ramon in the Mania Tag Match
Logan Grey defeated Dan Steel
Bodhi McKenzie defeated David Nero
Alex ”AK-47” Kingston, ”Smashing Machine” Chris Vice and Hughesy defeated Generation Zero (Hayden Zenith, Michael Morleone and Scotty Ryan).

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Snakepit Arena, Pookara, Australia, April 1 and 3:
Night One
:
Big Daddy Jack and DT Carter defeated AJ Reid and Korey Kaiser.
Gentleman Jonathan Corvidae defeated The Mann Dozer following interference by Joey Triton.
J.M.C defeated Joey Triton.
Izzy Shaw and Matt Hayter defeated ‘Nightmare’ Eddie Draven and Dirty Dingo Richards.
Jake Viper defeated Jack ‘Hammer’ Smiles by D.Q but title did not change hands.
LJ Onyx and Matt Hayter defeated King John E Radic and Lord Kinkaid.
Adam Crowe defeated Bryan Lawson in the Last Man Standing Match

Night Two:
L.J Onyx defeated Bryan Lawson.
Mann Dozer defeated Krunchy The Clown by submission.
DT Carter, Adam Crowe and Acid Haze defeated Dirty Dingo Richards, Brett Sanders and Gentleman Jonathan Corvidae.
Lord Kinkaid defeated Southern Pitbull.
King John E Radic defeated Jack Mayhem.
A.J Reid defeated ‘Nightmare’ Eddie Draven by Disqualification.
Izzy Shaw defeated King John ‘Chicken’ Radic.
Big Daddy Jack defeated Korey Kaiser to retain the Snakepit Sunday Slam Championship.

All Action Wrestling, Warnbro Y Recreation Centre,Warnbro, WA, Australia, April 2:
TJ Max defeated Chris Target (3-2) in a falls count anywhere iron man match to become the NEW AAW Champion
The Shark defeated James Grace to retain the NWA Australian Championship. The Foundation have now dissolved and can longer associate with each other in the ring.
Dustin Dice and Percy defeated D.E.A
Craven defeated JC Blade in a house of horrors match
“The Maniac” Wayne Mattei defeated Marshall Davids
Killah defeated “The Philippine Dream” Julio
Cody Wilson defeated Leon Tully and Callum Collins

Platinum Wrestling Enterprises, Italian Sports Club, Werribee, Victoria, Australia, April 2:
Pre Show: Man United (Vance Adams and Campbell Crawford) defeated Leon Knights and Prince Elias
Gabriel Wolfe defeated Cody Swift (w/Avary) to retain the PWE King of the Underground Championship.
Vixsin defeated Mortar to retain the Warzone Women’s Title.
Tass Alexander and Pitbull Craig Cole defeated The Un-Australians (Mohamad Ali Vaez and Cadman Turner w/Benny English)
Josh Shooter defeated Adam Brooks to become #1 Contender for the Platinum Enterprises Heavyweight Championship!
EGO (JXT & F.O.X w/Hawko) defeated pAnic (Syd Parker and Benny Factor) to retain the PWE Tag Team titles.
Slade Mercer defeated Dowie James in a street fight to win the Platinum Enterprises Heavyweight Championship

Australian Wrestling Alliance, New Globe Theatre, Brisbane, Queensland, Australia, April 2:
AJ Istria defeated Nick Visic w/johnny Lukas
Johnny Lukas defeated Hugh Manatee w/Catherine Mynx
Tim Kade defeated Zero
Reibell w/Flashman defeated Sophia Moralez
Rip Rielly w/Flashman defeated “Showtime” Jake Nova to retain the AWA #YOLO Championship
Tim Kade defeated Johnny Lukas and AJ Istria to become the new AWA Champion

NEW ZEALAND:
Aftershock Pro Wrestling, Papanui High School, New Zealand, April 2:

Hu$tla defeated Reece Breeg
Murdoch Brothers defeated El Falcone and Shadow Ninja
IPW Women’s Champion Britenay defeated Meghan Kate
Simon Seven (w/Southern Wrecking Crew) defeated Forbes Bentley
Roddy Gunn defeated James Shaw to win the IPW Heavyweight Championship
Jax Kasey won the 2016 Stampede

(Thanks to Tez Frehley, Australian Victoria Wrestling and the various promotions’ Facebook pages and websites)

AUSTRALIA:
Australasian Wrestling Federation, AWF Headquarters, Michinbury, New South Wales, March 26

VIP (Jax Jordan and Jarod Idol) defeated FlipKick Xpress (Masked Kamikaze and Mikey Lord)
Shane Saw defeated DJay Sonic
Mask vs Mask: BeeBoy defeated The MANtis
Apollo defeated Scotty Haim
The Artist Luciano Da Vinci defeated New Zealand’s Genetic Pitbull Haydn Daniels
TNT and Dean Draven defeated Alex Titan and Ryan Eagles

Outback Championship Wrestling, Burwood East, Victoria, Australia, March 26:
Avary defeated Kellyanne
Josh Shooter defeated Cadman (w/Freddie Gold)
Million Dollar Rumble Match: Emanuelle last eliminated Sketch to win the Rumble to become #1 Contender for the OCW World Heavyweight Championship!
Six Pack on a Pole Match: Andy Phoenix defeated Ali Vaez
Vixsin defeated Shazza McKenzie
Mad Dog McCrea defeated Emanuelle (w/Ted DiBiase) to retain the OCW World Heavyweight title.

Professional Championship Wrestling, South Eastern Entertainment Centre, Ferntree Gully, Victoria, Australia, March 26:
Nate Cross defeated Tome Filip
Sinister defeated Cass Stone
Slex defeated Alberto Bravo
Mark Kage won the PCW Royal Rumble, earning a shot at the PCW National Championship
WAIK defeated Anthony Dangerfield
Daniel Swagger defeated Nash Archer and Chris Trio
Mark Kage defeated Daniel Swagger to become new PCW National Champion

Gippsland Pro Wrestling, Traralgon, Victoria, Australia, March 27:
Andy Rhodes defeated Ben Factor
Ali defeated Slick Nick.
FOX defeated Leon Knights
JXT won a #1 contenders fatal four-way
Mitch Waterman defeated Taylor King.
Adam Brooks defeated Syd Parker to retain the GPW Championship

New Horizons Pro Wrestling, Cockburn Youth Centre. Success, WA, Australia, March 26:
Dark Match: James Anderson defeated Seth Deadwell
Jaxon Cross (w/Aaron O’Malley and Benny English) def. Jagger Stevens via submission
Tommy Riel defeated Lazar Armani
Kuhmana defeated Flash Williams to retain the NHPW Hybrid Championship
Kade Morgan defeated Jarrad Slate to become #1 Contender for the NHPW Art of Fighting title
Heroes of Future Past (Bodhi McKenzie and Liam Mendel) defeated Perth K9 (Dane and Odin) and Sex Mafia (David Nero and Michael Morleone w/Jay Taylor and London Hargreaves) via DQ after the K9s clotheslined both McKenzie and Mendel with a chain.
Aaron O’Malley (w/Benny English and Jaxon Cross) defeated Chris Vice to retain the NHPW Art of Fighting Championship.

Snakepit Adelaide Pro Wrestling, Pooraka, Australia, March 26:
The Last Real Monsters (Wam Bam Bellows and Southern Pitbull) defeated Towers Of Doom (Eddie Draven and Colossus) by D.Q after interference by Benjy The Clown but titles did not change hands.
Cannonball ‘Kris’ Taylor defeated Blake ‘The Man’ Mitchell to become the New Adelaide Open Champion and to end Blake’ The Man’ Mitchells Career.
King John E Radic and Lord Kinkaid defeated Izzy Shaw and Matt Hayter.
Ace Wilson defeated Acid Haze to retain the Snakepit Heavyweight Championship.
Jake Viper defeated Michael Weaver.
Tommy Venum defeated The Jackal.

Queensland Wrestling Alliance, Townsville Greek Community Centre, Townsville, Australia, March 26:
Marcus Adonis defeated Estrella Rojo
Seth Tylors defeated Estrella Rojo to retain the QWA Championship
Australian Wolf defeated His Royal Tenis
Tower of Power defeated Johnny Maverick via countout when Maverick walked away from the match
Haze defeated Stitches in a mask match
Nick Skitz defeated Luxford
Australian Wolf defeated Seth Tylors in a non-title 2 out of 3 falls match

New Age Wrestling, Albion, Australia, March 26:
Pre Show: Prince Elias vs. Manny Gunner ended in a No Contest.
Militia Mile” Gauntlet Match:
1-F.O.X def. Joey Eclipse (Submission Match)
2-F.O.X def. Marcus Blaike (Tables Match)
3-F.O.X def. Xavier Black (Falls Count Anywhere Match)
Cody Swift defeated Jake Navara (w/Aria)
Zak Douglas def. Gabriel Wolfe via Ref Stoppage in a no DQ match
Lunatic Militia (Paul Thornton and CJ Redfield) defeated F.E.W (Codeine and Mortar), Generation Z (Tyler Frost and Skip Sampson) and Brothers in Arms (Ritchie and Zane Taylor) to retain the NAW Tag Team Championship in a four corners elimination match
Unsanctioned Street Fight: Mitch Waterman defeated Damian Rivers via Submission.
Morphine defeated Leon Knights to win the N.A.W South Pacific Championship
Judd Newman defeated Jake Lindo to win the N.A.W Heavyweight Championship

NEW ZEALAND:
New Zealand Wide Pro Wrestling, Petone, New Zealand, March 25
:
Jade Priest defeated Ben Mana to win the NZWPW Heavyweight Championship
Chad Howard cashed in his title shot and beat Jade Priest to win the NZWPW Heavyweight Championship

Hughes Academy of Professional Wrestling, Kelston Intermediate, New Zealand, March 26:
First show
:
John Henry defeated Frankie Quinn (Chris Ferguson refereed his 500th match)
Chris Ferguson defeated Graham Hughes
Devin Lockhart defeated charlie Roberts
Kenith defeatdd El Oro Maximo
Graham Hughes defeated Shadow Ninja
Kartik defeated Curtis Castlewood by DQ

Second Show:
El Oro Maximo defeated Graham Hughes
Charlie Roberts defeated John Henry
Frankie Quinn beat Devin Lockhart and ended his undefeated streak
Tabitha defeated Krystal Kayne to become the new Hughes Academy Women’s Champion.
Kenith defeated Kartik, Curtis Castlewood and Charlie Roberts in a four-way to become the new Hughes Academy Champion

(Thanks to Tez Frehley, Australian Victoria Wrestling, Graham Hughes and the various Facebook pages for the results)